Az érintettek a megnyugtató eredmények tudatában is betegnek hiszik magukat, és még több vizsgálatot kérnek, vagy pedig a korábbiak megismétlését. "Meglepő, hogy hány vizsgálatot kezdeményeznek a közvetlen betegellátásban résztvevő orvosok annak reményében, hogy megnyugtassák a hozzájuk fordulókat" - mondta dr. Bryan Bruno, a New York-i Lenox Hill Kórház pszichiátere, aki nem vett részt a tanulmány elkészítésében. Az ilyen páciensek közül sokan hipochondriában szenvednek, hajlamosak a túlzott aggodalomra, s leletekkel jóformán lehetetlen megnyugtatni őket. A friss értekezés a című szakfolyóirat internetes kiadásában jelent meg.
A tanulmány elkészítéséhez dr. Alexandra Rolfe, az Edinburgh-i Egyetem munkatársa és dr. Christopher Burton, az Aberdeeni Egyetem szakértője 14 korábbi munka elemzésével csaknem 4000 páciens viselkedését elemezte. Kiderült, hogy a diagnózist kizáró vizsgálatok csak elenyésző mértékben nyugtatták meg a pácienseket, illetve nem mérsékelték azok betegségtudatát. Tíz korábbi értekezésben az érintettek továbbra is produkálták képzelt problémájuk panaszait.
"A diagnózisra irányuló vizsgálatok nem mérsékelik az orvoshoz fordulók aggodalmát, nem segítenek a tünetek mérsékelésében, bár valamelyest csökkenthetik a további vizitek számát" - összegezték a kutatók. A jelenségnek két következménye is van: fölösleges vizsgálatok az egészségbiztosítás terhére, illetve a további vizsgálatok visszautasítása után előfordulhat, hogy az aggódók más doktornál kérnek segítséget.
"Az egészségre vonatkozóan nincs garancia, az orvostudomány nem tud száz százalékos bizonyossággal szolgálni" - figyelmeztetett dr. David Katz, a Yale Egyetem Megelőző Orvostani Kutatóközpontjának vezetője. "Az emberek - orvosok és betegek egyaránt - a valószínűség különböző fokaival dolgoznak. Amikor egy betegségre igen csekély esély látszik, egy negatív vizsgálati eredmény nem fogja azt tovább csökkenteni. Fontos, hogy ezzel mindenki tisztában legyen, és együttműködve lehessen következtetésre jutni az egyes esetekben. Az orvosok pedig csak akkor végezzenek vizsgálatokat, ha szakmai szempontból szükségesnek tartják."
Azoknak pedig, akik mentális gondok révén aggodalmaskodnak túlzottan a betegségek miatt, ugyancsak szakirányú kezelést javasolnak a szerzők.