Amikor valamit humorosnak találunk, az arcunkkal együtt az agyunk is felragyog: minél mókásabb dologról van szó, annál erőteljesebb aktivitás mutatkozik az agy jutalmazó központjában.
A kutatók szerint a humor az agyunkra gyakorolt hatásának feltérképezésének komoly hasznát vehetjük, mert ezzel a vegetatív állapotban lévő betegekben meg lehet állapítani, tapasztalnak-e pozitív érzelmeket.
A Medical Research Council kutatócsoportja önkénteseken végzett agyi képalkotó vizsgálatokat, hogy összehasonlítsák, mi történik akkor, amikor semleges mondatokat, illetve vicceket hallanak. A vizsgálatok azt mutatták, hogy az agy jutalmazó központjai a humor hatására sokkal jobban "felragyogtak". A reakció erőssége pedig attól függött, mennyire találta viccesnek az elhangzottakat a vizsgált személy.
Amikor szóviccek hangzottak el, a nyelvi feldolgozásért felelős agyi területek aktiválódtak leginkább. Ez a reakció azonban eltért attól, amikor átlagos mondatokat hallottak, amelyek szintén többjelentésű szavakat tartalmaztak. A kutatók szerint a viccek és mondatok feldolgozásában szerepet játszó agyi folyamatok feltérképezése megmutatja, hogyan járul hozzá a nyelv a viccek értelmezéséhez. Ez pedig felhasználható arra, hogy megérthessük, hogyan reagálnak a viccre azok, akik nem tudnak normálisan kommunikálni.
A Journal of Neuroscience folyóiratban megjelent kutatás segíthet az orvosoknak a vegetatív állapotban lévő agysérült betegek, illetve az érzelmi zavarokban szenvedő emberek kezelésében.