A Cincinnati Gyermekkórház és Orvosi Központ kísérleti tanulmányának eredményei a című szakfolyóirat internetes kiadásában jelentek meg, és a nyál hormontartalmából engednek következtetéseket levonni.
A kutatást vezető dr. Drew Barzman gyermek- és serdülő törvényszéki pszichiáter 17 olyan hét és kilenc év közötti fiútól vett mintát, akik pszichiátriai kezelésre szorultak. A kórházba kerülés után naponta három alkalommal nyert nyálminták tesztoszteron, dehidroepiandroszteron (DHEA) és kortizol tartalmát mérte meg. Az agresszió súlyossága és gyakorisága e három hormon szintjével függ össze.
Dr. Barzman kutatócsoportja valós idejű megoldást keresett az erőszakos magatartás meghatározására, mely gyakori probléma a pszichiátriai osztályokon. Úgy vélik, a pontos eredményekkel szolgáló nyálteszt más területeken is hasznosítható. "Feltételezéseink szerint a nyál hormontartalmának mérése lehetőséget nyújt az orvosoknak arra, hogy megállapítsák, milyen terápia a leghatékonyabb az adott beteg számára. És mivel a terület dolgozói sokkal nagyobb támadási kockázatnak vannak kitéve egy átlagos egészségügyi dolgozónál, kiemelten fontos az agresszió mértékének meghatározása. Reméljük, akár az iskolák biztonsága is növelhető ezzel a vizsgálattal" - mondta dr. Barzman.
A tanulmány elkészítéséhez más olyan eszközöket is segítségül hívtak, amelyek segítenek a erőszakos magatartás súlyosságának becslésében. Például a gyerekek és serdülők agressziójának mérésére szolgáló BRACHA-kérdőívet, amelyet ugyancsak dr. Barzman csapata fejlesztett ki.
"Kutatási mintánk kis létszáma ellenére elegendő adatot biztosított a továbblépéshez. Több tanulmány elkészítését tervezzük, mielőtt levonnánk a végső következtetést" - tette hozzá a szakértő.