A UC Berkeley kutatói szerint a pozitív érzelmek , különösen azok, amelyeket a természetet vagy egy művészeti alkotást csodálva, esetleg a spiritualitással és a hittel összefüggésben érzünk, szoros kapcsolatban állnak azokkal a citokinekkel, melyek az immunrendszerünk megfelelő működéséért is felelősek.
A citokinek irányítják azokat a sejteket, melyek felveszik a harcot a fertőzéssekkel, a betegségekkel vagy a sérülésekből adódó traumákkal, de ha a citokinek szintje folyamatosan magas, az a gyengébb egészség egyik jele lehet. Ezt olyan súlyos, krónikus betegségekkel hozták már összefüggésbe, mint a diabétesz, az Alzheimer-kór, a szívbetegségek, az ízületi gyulladások vagy a depresszió.
A kutatás során két azonos, de egymástól független vizsgálatot is végeztek, melyekben önkéntesek vettek részt. A kísérlet során a résztvevőknek be kellett számolniuk egy napjukról, pontosabban arról, hogy mennyire volt részük aznak pozitív érzelmekben, például örömben, csodálatban, szeretetben, büszkeségben stb. Ezek után szövetmintát vettek tőlük. Úgy találták, hogy akik több pozitív érzelmet éltek át, azoknak a szervezetében alacsonyabb volt az Interleukin 6 nevű citokin szintje – ez az egyik jelzője a gyulladásoknak.
Arra azonban még nem jöttek rá a tudósok, hogy az alacsonyabb citokin-szint hatására több pozitív érzelmet vagyunk képesek érezni, vagy a pozitív érzelmek hatására csökken ezeknek a biomarkereknek a szintje – az összefüggés azonban egyértelmű.