A szociális fóbia, vagy más néven szociális szorongásos zavar viszonylag gyakori mentális eredetű betegség, amelyen szerencsére terápiával sokat lehet javítani. Akik ilyesmiben szenvednek, komoly stresszként élik meg , ha idegenekkel kell beszélniük vagy sok ember előtt szerepelniük. Rettegnek a randevúzástól, nem tudják felvenni vagy tartani a szemkontaktust, félnek belépni nyilvános helyekre vagy nyilvános helyek mellékhelyiségeibe. Szoronganak , ha partira kell menniük vagy társaságban kell étkezniük, sőt van, akinek hatalmas teher már az is, hogy mindennap bemenjen a munkahelyére vagy az iskolába, illetve hogy bárkivel, akár egy ismerőssel beszélgetést kezdeményezzen.
A szorongás hátterében különböző félelmek állnak, ezek közül a leggyakoribbak:
- félnek, hogy mások megítélik, minősítik őket
- félnek a megszégyenítéstől, megszégyenüléstől, illetve attól, hogy pirulni, izzadni, dadogni kezdenek, és ezt mindenki látja
- tartanak attól, hogy akaratlanul vagy indokolatlanul megbántanak valakiit
- rettegnek attól, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek
Olyan tünetekkel küzdenek, mint a szapora szívverés , a megfeszülő izmok, a zavartság, a szédülés, a gyomorproblémák, a hasmenés, a légzési nehézségek, esetleg egyfajta testenkívüliség-érzés. Az is gyakori, hogy utólag százszor is visszapörgetnek magukban egy társasági szituációt, amelyben saját maguk szerint rosszul szerepeltek, és ezt akár napi szinten is megteszik. A szociális fóbiára hajlamosíthat a genetika, illetve olyanoknál is előfordul, akinek túlműködik az amigdalájuk.
A betegség leggyakrabban 13 éves kor körül jelentkezik, kiválthatja abúzus, lelki trauma is, illetve olyanokra is jellemző, akiknek a szülei túlságosan irányításmániások. A szociális fóbiával mihamarabb érdemes orvoshoz fordulni, mert kezeletlenül hagyva alacsony önbecsüléshez, depresszióhoz, önveszélyességhez és szociális képességek elégtelen fejlődéséhez vezethet.
Forrás: webmd.com