A szociális fóbia jelei

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy szorongani kezdett vagy pánikba esett, amikor nyilvánosság előtt kellett szerepelnie. A szociális fóbiások számára az ilyen helyzetek gyakorlatilag kezelhetetlen stresszel járnak.

A szociális fóbia, vagy más néven szociális szorongásos zavar viszonylag gyakori mentális eredetű betegség, amelyen szerencsére terápiával sokat lehet javítani. Akik ilyesmiben szenvednek, komoly stresszként élik meg , ha idegenekkel kell beszélniük vagy sok ember előtt szerepelniük. Rettegnek a randevúzástól, nem tudják felvenni vagy tartani a szemkontaktust, félnek belépni nyilvános helyekre vagy nyilvános helyek mellékhelyiségeibe. Szoronganak , ha partira kell menniük vagy társaságban kell étkezniük, sőt van, akinek hatalmas teher már az is, hogy mindennap bemenjen a munkahelyére vagy az iskolába, illetve hogy bárkivel, akár egy ismerőssel beszélgetést kezdeményezzen.

Van, akinek már az is hatalmas teher, hogy minden nap bemenjen a munkahelyére
Van, akinek már az is hatalmas teher, hogy mindennap bemenjen a munkahelyére

A szorongás hátterében különböző félelmek állnak, ezek közül a leggyakoribbak:

  • félnek, hogy mások megítélik, minősítik őket
  • félnek a megszégyenítéstől, megszégyenüléstől, illetve attól, hogy pirulni, izzadni, dadogni kezdenek, és ezt mindenki látja
  • tartanak attól, hogy akaratlanul vagy indokolatlanul megbántanak valakiit
  • rettegnek attól, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek

Mi váltja ki, és mihez kezdhetünk irracionális félelmeinkkel, fóbiáinkkal? Hogyan számolhatunk le a kényszeres gondolatokkal és cselekedetekkel? Ismerjük meg jobban a gyakori pszichés zavarokat!

Olyan tünetekkel küzdenek, mint a szapora szívverés , a megfeszülő izmok, a zavartság, a szédülés, a gyomorproblémák, a hasmenés, a légzési nehézségek, esetleg egyfajta testenkívüliség-érzés. Az is gyakori, hogy utólag százszor is visszapörgetnek magukban egy társasági szituációt, amelyben saját maguk szerint rosszul szerepeltek, és ezt akár napi szinten is megteszik. A szociális fóbiára hajlamosíthat a genetika, illetve olyanoknál is előfordul, akinek túlműködik az amigdalájuk.

A betegség leggyakrabban 13 éves kor körül jelentkezik, kiválthatja abúzus, lelki trauma is, illetve olyanokra is jellemző, akiknek a szülei túlságosan irányításmániások. A szociális fóbiával mihamarabb érdemes orvoshoz fordulni, mert kezeletlenül hagyva alacsony önbecsüléshez, depresszióhoz, önveszélyességhez és szociális képességek elégtelen fejlődéséhez vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.