Vallástól függetlenül azok, akik rendszeresen templomba, zsinagógába vagy éppen mecsetbe járnak, sokat tesznek lelki egyensúlyuk érdekében. Bár a vallásról eddig is úgy gondolták, hogy javítja a közérzetet, csökkenti a depressziót, valamint szociális és lelki támogatást nyújt, most kiderült, hogy az emberek alaphangulatát is valóban javítja.
Az új statisztikai elemzésekhez a kutatók a Gallup-Healthways Well-Being adatait használták fel, amely 300.000 interjú alapján készült. Az eredményekből kiderült, hogy a templomba járók napi 3,36 pozitív érzést éreznek átlagosan egy nap, szemben azokkal, akik nem vallásosak, náluk ugyanis ez a szám csupán 3,08.
Ez a hatás azoknál érvényesül ilyen pozitívan, akik legalább heti egyszer ellátogatnak valamilyen vallási közösségbe. Sőt az adatok alapján a pozitív érzések a legmagasabb számot vasárnaponként mutatták. A szakértők szerint azonban vannak olyanok is, akik a vasárnap délutánt még kihasználják a lazulásra, hogy felkészülhessenek az új munkahét kezdetére.
A templomba járás hangulatra tett pozitív hatását a kutatók azzal magyarázták, hogy valószínűleg a hívők ezáltal úgy érzik, valami jót cselekedtek. Ez pedig kellemes érzéssel tölti el őket.