A Northwestern Egyetem vizsgálataiban 74 egyetemista vett részt, akik vagy rendkívül magas, vagy rendkívül alacsony pontszámot értek el a különböző kreatív területeken való jártasságot (írás, zene , főzés, tudomány) felmérő kérdőíveken. Minden egyes résztvevő egy 128 feladatból álló kérdéssort kapott: a feladatok vagy egy nagyobb kép, vagy a képen látható apró részletek beazonosításából álltak. A feladatok során az egyetemistáknak rövid idő, egy-egy másodperc alatt kellett figyelmüket a részletekről a nagyobb képekre irányítaniuk.
A tudósok rájöttek, hogy a kreatívabb résztvevők sokkal több hibát vétettek a teszt során (9 hibaszázalék), mint a kevésbé kreatív hallgatók (2 hibaszázalék). Ez az összefüggés azok után is megmaradt, hogy a tudósok olyan tényezőket is figyelembe vették, mint az intelligencia és a reakcióidő.
Vannak szakértők, akik szerint a kreativitás részben azon múlik, mennyire képes valaki a figyelmét a részletekről a nagyobb képre terelni egy-egy feladat során. A mostani kutatási eredmények azonban arra engednek következtetni, hogy a bizonyos kreatív területeken sikeres emberek annyira a részletekre koncentrálnak, hogy nehézséget okoz számukra, ha hirtelen váltani kell.
A kutatás részletes leírása a című tudományos szaklapban olvasható.