Az alacsony önbecsülés nem csak abban nyilvánul meg, hogy az érintett félénk, visszahúzódó, vagy éppen nagyon rosszul tűri a kritikát. Vannak az említetteknél jóval szokatlanabb tulajdonságok, viselkedésmódok is, amelyek alapján fel lehet ismerni azokat, akik nem tartják túl sokra magukat. A Psychology Today cikke ezeket a furcsa jellemzőket gyűjtötte össze.
Passzivitás
"Minél kevesebb dolgot csinálok, annál kisebb az esélye, hogy valamit elrontok" - ez akár az alacsony önbecsülésű emberek hitvallása is lehetne. Mivel nem bíznak magukban, a képességeikben, a tudásukban, passzivitással védekeznek az esetleges kudarcok ellen.
Elszigetelődés
Az alacsony önbecsülésű emberek nem tartják magukat értékesnek: azt hiszik, őket senki sem szeretheti, kedvelheti. Éppen ezért inkább elszigetelik magukat másoktól, mert így megakadályozhatják, hogy elutasítással vagy más negatív reakcióval kelljen szembenézniük.
Túlteljesítés
A kisebbrendűségi érzés arra késztethet, hogy az érintettek állandó bizonyítási kényszerben éljenek. Folyamatosan az lebeg a szemük előtt, hogy meg kell győzniük a főnöküket, a párjukat, a szüleiket arról, hogy meg tudják állni a helyüket. Hiába azonban az örökös küzdés, az elért eredményeket nem értékelik, és soha nem képesek megpihenni.
Halogatás
Tanulmányok szerint az alacsony önbecsülésű emberek azért halogatják a végtelenségig a feladataik elvégzését, hogy elkerüljék a környezetüktől érkező kritikát. Gyakran azonban pont ezzel érik el azt, hogy mások elkezdjék bírálni őket.
Perfekcionizmus
A perfekcionizmus az alacsony önbecsülésű emberek azon meggyőződéséből fakad, hogy semmit sem tudnak jól megcsinálni. Ennek következményeként még a legkisebb feladat elvégzésével is képesek zavaróan sokat fáradozni.
Unalom
Nehéz bármi iránt is érdeklődni, ha az ember úgy gondolja, nem méltó arra, hogy élvezze az életet. Nem véletlen tehát, hogy a kudarctól, veszteségtől vagy csalódástól való rettegés miatt az alacsony önbecsülésű emberek gyakran küzdenek unalommal.
Döntésképtelenség
Ha túl gyakran vagy túl keményen vádolják őket amiatt, hogy a döntéseik milyen hatást gyakorolnak önmagukra és másokra, számítani lehet arra, hogy egy idő után egész egyszerűen kivonják magukat a forgalomból. "Ne is törődj velem. Te döntesz" - mondhatják azokban a helyzetekben, amikor határozni kellene.
Nagylelkűség
Bár a nagylelkűség alapvetően erény, az alacsony önbecsülésű emberek esetében inkább negatív tulajdonságként kell tekinteni rá. Az érintettek ugyanis csak kompenzálni akarnak azzal, hogy elhalmoznak másokat ajándékkal, figyelemmel, pénzzel, idővel. Tanulmányokból kiderült, hogy az alacsony önbecsülésű emberek hajlamosak megbánni az ilyen "áldozatokat", emiatt pedig kevésbé értékelik magukat.
Aljasság
Az alacsony önbecsülésű ember pontosan azért viselkedhet időnként aljas módon (szidalmaz kritizál, gonoszkodik, panaszkodik), amiért a sebzett vadállat is támad: hogy védje magát, elrejtse (valós vagy vélt) gyengeségeit.