A lengyel és német közgazdászok vezette kutatás eredményei azt mutatták, hogy aki az átlagosnál rosszabbnak ítéli meg a saját anyagi helyzetét, az többször lesz beteg és hosszabb ideig tart, míg meggyógyul, több krónikus betegségtől szenved, mint az, aki optimistább . A szubjektív szegénység az idő előtti halálozás veszélyét is növeli, mintegy 40 százalékkal.
A 12 európai országra (Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Franciaország, Németország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Spanyolország, Svédország és Svájc) kiterjedő kutatásban Maja Adena és Michal Myck három kategóriát különítettek el: alacsony bevétellel összefüggő szegénység , birtokolt javakkal összefüggő szegénység és szubjektív szegénység. 50 év felettieket kérdeztek meg a szegénységgel kapcsolatban, illetve arról, milyen egészségügyi problémáik vannak, hányszor betegek egy évben, hogyan érzik magukat a bőrükben stb.
Adena és Myck tanulmányukban felhívják a figyelmet arra, hogy az egészség és az anyagi jóllét szorosan összefüggnek, ráadásul a koreláció oda-vissza működik: ha valaki jól érzi magát és nem beteges, akkor több munkalehetősége van, jobban tud teljesíteni, így valószínűleg jobban is keres. Ha pedig jobb pénzügyi helyzetben van, akkor jobb orvosi ellátást engedhet meg magának és az egészséges életmódra, valamint a prevencióra is többet tud áldozni.
A kutatás a SHARE - Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe című nagyszabású, 2006 és 2012 közötti felmérésen alapult.