Hogy hat az ölelés a szervezetre?
Ezekkel a dolgokkal mindenki tisztában van, akit már valaha is megöleltek, de a testünk köré fonódó karok mögött sokkal több is van, méghozzá tudományosan bizonyítva. Egyesek úgy vélik, hogy az ölelés okozta pszichológiai változások és élmények azok, amik igazán élővé és emberré tesznek minket.
Először is, abban a pillanatban, hogy megölelünk valakit, máris megtettük az első lépést az idegrendszerük egyensúlyba hozásáért. A bőrben lévő apró, tojásforma érzékelők, az úgynevezett Vater-Pacini-testecskék közvetlenül az aggyal vannak kapcsolatban, ezek felelnek az érintés okozta érzetek továbbításáért. Mikor az egyik test a másikhoz ér, az idegrendszer paraszimpatikus része egyensúlyi állapotba kerül. Ez a pszichofiziológiai koherencia leginkább akkor jelentkezik, ha szenvedélyesen ölelünk meg valakit.
Napjaink egyik legmakacsabb és legkellemetlenebb tünete a stressz , de egy ölelés akár azonnal csökkentheti a szervezet stressz-szintjét. Hatására ugyanis a testben keringő kortizol mennyisége drasztikusan lecsökken, az agyunk megnyugszik, és nem is gondolunk a stressz kiváltó okára.
Ráadásul az ölelés hatására a testben megugrik a jó hangulatért felelős szerotonin mennyisége, ami az önértékelést is megnöveli. A magányos, depressziós emberek esetében a szerotonin szintje általában nagyon alacsony, így az ölelés náluk akár életmentő is lehet.
Kevés dolog tudja olyan jól ellazítani a test - általában nagyon feszült - izmait, mint egy jó alapos ölelés. Aki arra vágyik, hogy testében feloldódjon minden feszültség, csak keressen valakit, akivel pár percig ölelkezni tud.
Mindezek mellett az ölelésnek van még egy elképesztő tulajdonsága. Képes csökkenteni a szívritmust , akár a felére is. A rengeteg szívproblémás beteg örülhet ennek a fontos jellemzőnek, amely képes megelőzni a komoly szívbetegségek kialakulását.
Forrás: www.higherperspectives.com