Babonák: ezért hiszünk bennük

A sportrajongók kivétel nélkül felveszik kedvenc csapatuk meccse előtt a "szerencsét hozó pólót", még akkor is, ha tudják, hogy egy ruhadarab nem fog javítani egy tucatnyi ember teljesítményén. Sőt, továbbmegyünk: az érzelmileg stabil, képzett és okos emberek életében is vannak olyan babonák, amelyek előtt értetlenül állunk.

A Psychological Review szaklapban a University of Chicago egyik kutatója, Jane Risen professzorhelyettes azt írja: még akkor is, amikor az emberek rájönnek, hogy az, amiben hisznek, nem logikus, nem következetes vagy nem állja meg a helyét, hagyják, hogy az a hit befolyásolja gondolkodásukat, érzéseiket és viselkedésüket is.

Risen úgy véli, hogy a fenti felismerés nem egyetlen kognitív folyamat, ahogy azt a legtöbb, gondolkodásunkkal kapcsolatos modell véli, hanem két különböző: egy dolog rájönni arra, hogy irracionális gondolatok vannak a fejünkben, de egy másik dolog kijavítani a hibát. Ezért is történik az, hogy az emberek képesek ugyan észlelni a babonaszerű intuíciónk .

A hit befolyásolja gondolkodásunkat, érzéseinket és viselkedésünket

Míg a kutatás eredetileg a babonával foglalkozott, Risen szerint a konklúziók más területeken is alkalmazhatók. Ha ugyanis megértjük, hogy a "mágikus gondolkodás" és az előbb említett hallgatólagos beleegyezés hogyan működik, jobban megérthetjük, hogy miért viselkednek mások irracionálisan az élet különböző területein.

Az élet gyakran hoz elénk olyan szituációkat, amelyekben az intuíció felülírja a racionális gondolkodást : például ha úgy racionalizáljuk a megérzésünket, hogy azt mondjuk, egy bizonyos helyzet valamilyen szempontból különleges. A hallgatólagos beleegyezés akkor is megtörténhet, ha a könnyebb vagy egyszerűbb figyelmen kívül hagyni a racionalitást, mint az intuíciót. Jó példa erre például a lánclevél: akik ilyet kapnak, tudják, hogy teljességgel bolond dolog azt hinni, hogy balszerencséjük lesz, ha nem továbbítják, mégis továbbküldik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár vannak akik gyorsan, vannak, akik lassan döntenek, minden ember életében előfordult már olyan helyzet, melyből csak nagyon nehezen szabadult ki. Milyen pszichológiai okok állhatnak a (kisebb vagy nagyobb mértékű) döntésképtelenség mögött? Risen úgy véli, kutatása rávilágíthat, miért és hogyan hoznak emberek döntéseket otthon, a munkahelyen és a rivaldafényben. Ha pedig döntéshozási szokásainkat akarjuk megváltoztatni, első körben azt kell tudatosítanunk magunkban, hogy egy dolog észlelni a hibát, de ezzel még semmi nem változik - az már a következő lépcsőfok.

Forrás: www.sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.