A Psychological Review szaklapban a University of Chicago egyik kutatója, Jane Risen professzorhelyettes azt írja: még akkor is, amikor az emberek rájönnek, hogy az, amiben hisznek, nem logikus, nem következetes vagy nem állja meg a helyét, hagyják, hogy az a hit befolyásolja gondolkodásukat, érzéseiket és viselkedésüket is.
Risen úgy véli, hogy a fenti felismerés nem egyetlen kognitív folyamat, ahogy azt a legtöbb, gondolkodásunkkal kapcsolatos modell véli, hanem két különböző: egy dolog rájönni arra, hogy irracionális gondolatok vannak a fejünkben, de egy másik dolog kijavítani a hibát. Ezért is történik az, hogy az emberek képesek ugyan észlelni a babonaszerű intuíciónk .
Míg a kutatás eredetileg a babonával foglalkozott, Risen szerint a konklúziók más területeken is alkalmazhatók. Ha ugyanis megértjük, hogy a "mágikus gondolkodás" és az előbb említett hallgatólagos beleegyezés hogyan működik, jobban megérthetjük, hogy miért viselkednek mások irracionálisan az élet különböző területein.
Az élet gyakran hoz elénk olyan szituációkat, amelyekben az intuíció felülírja a racionális gondolkodást : például ha úgy racionalizáljuk a megérzésünket, hogy azt mondjuk, egy bizonyos helyzet valamilyen szempontból különleges. A hallgatólagos beleegyezés akkor is megtörténhet, ha a könnyebb vagy egyszerűbb figyelmen kívül hagyni a racionalitást, mint az intuíciót. Jó példa erre például a lánclevél: akik ilyet kapnak, tudják, hogy teljességgel bolond dolog azt hinni, hogy balszerencséjük lesz, ha nem továbbítják, mégis továbbküldik.
Forrás: www.sciencedaily.com