A felmérés során - melyben a résztvevőknek az ellenkező neműekkel való barátsággal járó előnyöket és hátrányokat kellett számba venniük -, a megkérdezettek 32 százaléka inkább a hátrányok közé sorolta azt, ha vonzalmat érzett a másik iránt, és mindössze hat százalékuk érezte úgy, hogy ez előnyt jelent. Mindez elsősorban a nők körében jelentkezett, ahol a 18 és 23 év közöttiek 47 százaléka tartotta rossznak a barátok közt fellépő vonzalmat, szemben a férfiak 22 százalékával.
A kutatásból az is kiderült, hogy a férfi-női barátságok gyakran negatív hatással vannak a párkapcsolatokra is, a 27 és 50 év közötti válaszadók közül ugyanis a nők 38, míg a férfiak 25 százaléka számolt be arról, hogy párjuk féltékenykedett már ellentétes nemű barátjukra. Emellett az is nyilvánvalóvá vált, hogy minél erősebb vonzalmat érzett valaki az ellenkező nemű barátja iránt, annál elégedetlenebb volt jelenlegi párkapcsolatával.
Amint arról a Wisconsin-Eau Claire Egyetem kutatói a című lapban beszámoltak, vizsgálati eredményeik egyértelműen azt mutatják, hogy a férfi-női barátságok hosszú távon negatív következményekkel járhatnak mindkét fél számára.
Egy másik vizsgálat során 88 főiskolás férfit és nőt kértek fel, hogy ellenkező nemű barátjukkal együtt vegyenek részt egy felmérésen, mely során a másik iránt érzett vonzalmukat egy 1-től 9-ig terjedő skálán kellett értékelniük. A férfiak átlagosan öt, míg a nők négy pontra értékelték barátjuk iránti vonzalmukat, és az eredmény mindkét nem esetében független volt attól, hogy az illető párkapcsolatban élt-e vagy sem.
A szakemberek azt feltételezik, hogy a másik nemmel való kapcsolatteremtés során ösztönösen előjönnek az emberekből azok a párkeresési stratégiák, melyek már több tízezer éve belénk ivódtak, még akkor is ha tudatosan csupán plátói szándékunk van a másikkal, és nem kívánunk párkapcsolatba bonyolódni vele. Összességében tehát, mielőtt komolyabb barátságba bonyolódnánk egy ellenkező neművel, érdemes átgondolni az azzal járó előnyök mellett az esetlegesen felmerülő hátrányokat is.