Az orrdugulás, tüsszögés, fejfájás, levertség sok kínos pillanatot okoz. De hogyan nyerhetjük vissza fokozatosan erőnlétünket, életkedvünket, vitalitásunkat, hogyan teremthetünk jó hangulatot a kényszerpihenő idején?
Érdemes komolyan venni a megfázás kellemetlen tüneteit és betartani a szigorú ágynyugalmat főként akkor, ha a betegség lázzal is jár. Enyhébb tünetek esetén is heverésszünk sokat, ha nem muszáj, ne merészkedjünk ki az utcára. Ne menjünk közösségbe, mert amellett, hogy másokat is megfertőzünk magunknak sem hagyunk elég időt a gyógyulásra. Így a betegség utáni a felépülés, regeneráció ideje hosszabb lehet és akár szövődmények is kialakulhatnak.
Ne csak a testi tünetekkel törődjünk, lelkileg is töltődjünk fel!
Az aromaterápia manapság reneszánszát éli, az illóolajok hatással vannak érzékeinkre, elősegítik a gyógyulást. Használjuk ki ezt és készítsünk az illóolajokból kényeztető kozmetikumokat. Ám ne feledjük az illóolajok is okozhatnak bőrirritációt! Tápláló arcpakolást készíthetünk, ha két evőkanál zablisztet és 2 evőkanál joghurtot egy-két csepp illóolajjal összekeverünk. Száraz bőrre a szantálfa és jázmin, normál bőrre a levendula, zsíros bőrre a ciprus és a geránium, míg érzékeny bőrre a narancsvirág és a rózsa a legalkalmasabb. Kis mennyiséget készítsünk belőle, mivel nem tartalmaz tartósítószert, ezért eltarthatósága korlátozott.
Egy fárasztó nap után kellemes, pihentető lehet az aromaterápiás fürdő. A fürdő kellemesebb lesz, ha az illóolajat 5-10 csepp tejjel, tojássárgájával, folyékony szappannal, mézzel keverjük el. Az olaj így nem lebeg a víz felszínén, nem irritálja a bőrt könnyebben eloszlatható a vízben. Az aromaterápiás fürdő után masszázsolajat is készíthetünk. Célszerű valamilyen semleges növényi olajat pl. avokádót mandulát, jojobát használni, és 50 ml bázisolajhoz 20-25 csepp illóolajat keverni.
Az aromaterápia nemcsak a szépségápolásban népszerű, egyre gyakrabban alkalmazzák az illatterápiát a stressz, a feszültség oldására, betegségek kiegészítő kezeléseként is. Az aromamécsesben párologtatott illatok nyugtatóan hatnak a testre és a lélekre. Leginkább a rózsa, levendula, orgona, narancs, citromolaj lazít és pihentet.
Téli időszakban megfázás, influenzajárvány idején az eukaliptusz, a kámforolaj inhalálása gyorsabban elősegíti a gyógyulást, felszabadítja a légutakat, enyhít az orrdugulás kellemetlen tünetein. Főként a felső légúti megbetegedések, arc és homloküreg gyulladás esetén hatásos, ha meleg vízbe 8-10 csepp illóolajat, pl. borsmentát teszünk és néhány percig inhalálunk.
Gyógyító ételek
A vitamindús táplálkozás elengedhetetlen fertőzések esetén. Náthás időszakban fogyasszunk még több zöldséget, gyümölcsöt. A kivi, a citrusfélék magas C-vitamin tartalma, segít leküzdeni a vírusokat. Ám gyógynövények is hasznos szolgálatot tehetnek a megfázás idején. A hársfavirágból, a kakukkfűből, a gyömbérből, a csipkebogyóból, a borsmentából kiváló tea főzhető, ami enyhíti a megfázás tüneteit. Ugyanakkor bizonyos ételek is gyorsíthatják a gyógyulás folyamatát. Az erős paprika, a chili élénkíti a keringést, kitágítja az ereket, fokozza a vérellátását. Hatékony baktérium- és vírusölő, de hurutoldó és antioxidáns tulajdonságokkal is bír. A fokhagyma is kiváló vírusölő hatású. A frissen reszelt torma pedig tisztítja az eldugult orrjáratokat, antibiotikus hatású, fokozza a vérkeringést, erősíteni az immunrendszert.
Nyugtató zene
Relaxáljunk, hallgassunk kellemes zenét. A zene komoly hatással van a testre és a lélekre. Oldja a feszültséget, kisimítja az idegeket, ellazít. A zene enyhíti a fájdalmakat, megnyugtat, serkenti az örömérzetet okozó endorfin termelődését, eltereli a figyelmet a kellemetlen tünetekről.