Az életkor, az iskolázottság, de akár a házasságkötés is összefügg azzal, mennyire bízunk meg másokban - derült ki az Ipsos közelmúltban publikált, nemzetközi kutatásából. Magyarország esetében a világátlagtól gyakran jelentősen eltérő eredmények születtek, mint kiderült, az általános bizalmatlanság kihat a magyarok boldogságára is.
A magyarok kevesebb, mint ötöde bízik csak az emberekben
Az Ipsos világszerte 30 országban vizsgálta meg, hogy a felnőtt lakosság mennyire bízik meg a többi emberben. Az eredmények szerint Kínában és Indiában a legnyitottabbak egymás felé, mindkét országban a válaszadók 56 százaléka szerint megbízhatóak az emberek. A legalacsonyabb szintet pedig Brazíliában, Malajziában és Törökországban mérték, mindhárom országban kevesebb, mint 15 százalék nyilatkozott ilyen pozitívan az embertársairól. Magyarország is a lista végén van, a válaszadók alig 19 százaléka tartja csupán megbízhatónak az embereket.
A férfiak nagyobb arányban (32 százalék) szavaznak bizalmat a többi embernek, mint a nők (27 százalék), de a társadalom bizonyos csoportjain belül is jelentős eltérést figyeltek meg a kutatók. Összességében a felsőfokú végzettséggel rendelkező, jó anyagi helyzetűek, a házasok, és a középkorúak könnyebben bíznak meg emberekben.
A foglalkozások közül az üzletemberek, cégvezetők, illetve pénzügyi döntéshozói munkakörben dolgozók bizalmi indexe volt a legmagasabb. Az iskolai végzettség is jelentős tényező a tanulmány szerint: a felsőfokú végzettséggel rendelkező felnőttek 35 százaléka mondta azt, hogy megbízik a legtöbb emberben, szemben a középfokú végzettségűek 28, és az alacsonyabb végzettségűek 26 százalékával. Oroszország az egyetlen ország, ahol a magasabb iskolai végzettségűek kevésbé bíznak másokban.
Boldogtalan nemzet vagyunk
A legtöbb országban a házasságban élő felnőttek nagyobb valószínűséggel bíznak más emberekben, mint azok, akik nem házasodtak meg . A különbség különösen éles Kínában, az Egyesült Államokban, Írországban, Spanyolországban és Indiában, ahol legalább 10 ponttal magasabb a házasok között azok aránya, akik szerint a legtöbb emberben meg lehet bízni. Csupán két országban figyelték meg ennek ellentétét, Szaúd-Arábiában, illetne nálunk, Magyarországon. Vagyis a házasságban élő magyarok a világátlagtól eltérően éppen hogy bizalmatlanabbak.
A sárgás és zöldes színnel jelölt országokban magasabb, míg a barnás és vöröses színűekben alacsonyabb a lakosság bizalma az emberekben.
A vizsgált országok közül 23-ban összehasonlították ezt a bizalmi indexet az Ipsos fogyasztói bizalmi indexével - ez egy összetett mérőszám, amely a fogyasztók jelenlegi és várható pénzügyi helyzetét, vásárlói kedvét, valamint az élethelyzetükről és munkahelyükről alkotott általános elégedettségüket foglalja össze. Az eredmények szerint azokban az országokban, ahol a legnagyobb az emberek közötti bizalom, ott a legmagasabb fogyasztói bizalmi index is: ez a négy ország Kína, India, Szaúd-Arábia és Svédország.
Az adatok szerint a bizalmatlanabb emberek boldogtalanabbak is egyben, a legtöbb országban a két érték korrelál. Sajnos ennek a listának is a végén szerepelünk: a megkérdezett magyarok 51 százaléka válaszolta csupán azt, hogy időnként, vagy rendszeresen boldognak szokta érezni magát. Nálunk kisebb arányban csak az argentínok (48 százalék) és a törökök (42 százalék) mindennapjaiban van jelen a boldogság a vizsgált országok közül.