2011 és 2021 között ötszörösére nőtt a magyar tanulók száma Ausztriában, tavaly már 1367 új magyart írattak be osztrák intézményekbe. Az RTL Klub Fókuszának stábja az ausztriai Oberwartban, azaz Felsőőrön forgatott, ahol nemcsak a diákok élete teljesen más, mint magyar társaiké, hanem a tanárlét is. Ott egy pedagógus 1 millió forintnál is többet kereshet, és az oktatás minősége is különbözik attól, amit Magyarországon tapasztalni. A cél Ausztriában ugyanis nem a lexikális tudás átadása, hanem az, hogy a gyerekek sikeresen boldoguljanak az életben.
Lexikális tudás helyett ösztönző környezet és motiváló tanárok
"Magyarországon, amikor én is iskolába jártam, a lexikális tudáson volt a hangsúly. Minél többet, minél jobban, minél pontosabban. Mi másképp gondolkodunk" – mondta a Fókusznak Farkas Gyöngyvér, aki 2013 óta tanít az oberwarti iskolában. Az intézményben úgy gondolják ezért a diákok is szívesen mennek iskolába, és így nagyobb örömmel fognak tanulni és elvégezni a feladatokat. Így próbálják elérni, hogy a jövőjükhöz szükséges tudást összeszedjék.
U, mint ungarische
Az iskolában minden évben indítanak magyar nyelvű osztályokat. Ők az U, mint ungarische, azaz magyar jelzést kapják. Heti háromszor van magyar órájuk, a többi tantárgyat két nyelven, magyarul és németül is tanulják. Azoknak a diákoknak, akik egyáltalán nem beszélnek németül, külön osztályt indítanak és felzárkóztatják őket, hogy aztán egyenlő eséllyel kezdjék el a többi tantárgy tanulását. Ezekben az osztályokban eleinte heti húsz órán át csak a nyelvet tanulják.
Farkas Gyöngyvér szerint az elmúlt években egyre több magyar gyermek élvezi az osztrák oktatási rendszert, még a nyelvi különbség sem akadály. Szerinte a szülők célja, hogy a gyerekek egy olyan iskolarendszerbe kerüljenek, amelynek elvégzésével nyugodtabb életet tudnak nekik biztosítani. Ausztriában minden gyerek kap laptopot az iskolától, ezért nagyon sok lehetőség van a digitális oktatásra is – magyarázta Hans-Peter Wolf, az iskola igazgatója.