"A saját személyes élményeket és tapasztalatokat sokkal felszabadultabban és nagyobb beleéléssel tudjuk elmesélni, ráadásul az elbeszélés sokkal több boldogságot eredményezhet, mintha az anyagi és egyéb szerzett javainkról beszélnénk" - mondta Amit Kumar, pszichológia szakos végzős hallgató. Kumar és kutatótársa, Thomas Gilovich pszichológia professzor a Személyiség- és Szociálpszichológiai Társaság New Orleans-i éves konferenciáján prezentálták közös kutatásuk eredményeit.
A saját élmények elbeszélése megkönnyíti az adott emlék újra átélését , sőt idővel egyre részletgazdagabbá, színesebbé és élményszerűvé válik a történet, és ez a jelenség jelentős mértékben elősegíti a szociális kötődések kialakulását és megerősödését, magyarázta Kumar.
A hét részből álló felmérés egyikében a kutatók megkérték a 96 résztvevőt, hogy idézzék fel egy korábbi élményüket, vagy számoljanak be egy nagyobb anyagi beruházásukról, és kiderült, hogy a beszélőknek sokkal nagyobb örömet okozott az élményük átadása, mint a materiális vásárlásuk elmesélése.
"Alapvetően egyáltalán nem volt nyilvánvaló, hogy a megélt élmények több boldogságot adhatnak, mint a megvásárolt anyagi javak. Gondoljunk csak bele, hogy míg például egy családi nyaralás mindössze egy-két hétig tart, addig például egy új táblagépet, vagy akár egy új autót sokkal tovább élvezhetünk. Pszichológiailag azonban éppen fordítva működik ez a mechanizmus. Egy új tárgy vásárlása csak rövid ideig okoz boldogságot, miközben egy élmény akár örök életre is szólhat" - mondta Kumar.