Lalin Anik és Micheal Norton, a Duke University's Fuqua School of Business , illetve a Harvard Business School kutatói több különböző módszerrel (interjúkkal, kérdőívekkel, számítógépes szimulációval és laboratóriumi kísérletekkel) próbáltak utánajárni annak, hogy miért és mikor tesz minket boldoggá, ha kerítőt játszhatunk.
"Az élete során legalább egyszer mindenki kerítőt játszik, még akkor is, ha csak két akkor megismert embert mutat be egymásnak egy partin, vagy ha a munkahelyén neki kell beosztania, ki kivel dolgozzon" - mondta Anik. "A közösségi oldalak ezt még könnyebbé teszik, hiszen a bemutatás már online is működik."
A kísérletekből az derült ki, hogy azok az alanyok boldogabbak, akik azokból alkothattak párokat, akikről úgy gondolták, összeillenek. Az egyik alkalommal például csapatokba kellett beosztaniuk a többieket: vagy az alapján, hogy jól kijönnének, vagy az alapján, hogy egyáltalán nem kedvelnék egymást, végül pedig véletlenszerűen (a társadalombiztosítási számuk alapján). Azok, akik szimpátia alapján válogathattak, sokkal boldogabbak és elégedettebbek voltak a kísérlet végén, mint a másik két csoportba tartozók, akik közömbösek maradtak. Egy másik tesztnél fényképek alapján kellett összeválogatniuk a párokat, szintén az alapján, hogy a kísérletben részt vevők szerint összeillenének vagy sem. Azt találták, hogy akik az összeillő párosokat válogathatták, szívesebben és hosszabb ideig játszották a játékot, mint azok, akik egymásnak antipatikus embereket párosítottak.
A kutatás vezetői azt is megállapították, hogy az elégedettség mértéke attól is függ, mekkora a valószínűsége annak, hogy a két ember egyébként is találkozna. Ha két, teljesen eltérő társaságba tartozó embert mutatunk be egymásnak, még jobban fogjuk érzeni magunkat.
" Kerítőt játszani ősi szakma , és bár régen volt olyan, aki ebből is élt, manapság az anyagi előnyök egyáltalán nem fontosak. A pszichológiai elégedettség azonban igen. Az embereket boldogsággal tölti el például az, hogy olyan kapcsolati lehetőséget vesznek észre, amit mások nem. Azt is élvezik, hogy kedvesek lehetnek másokkal, és persze büszkék magukra, ha a kapcsolat tartós és gyümölcsöző lesz" - mondta Anik.
A tanulmány a című szakmai lapban jelent meg. A kutatók mindenképpen tovább szeretnék tanulmányozni a témát, arra is kíváncsiak ugyanis, hogyan hat a kerítőre az, ha az új kapcsolat kifejezetten rossz véget ér.