Azoknak az irodai dolgozóknak a főnökei, akik csodálkoznak, miért van olyan sok bekeretezett kutya, malac vagy bárány fényképe az étkezők falán, lehet, hogy olvasták az új japán tanulmányt, amely szerint a kawaii, vagyis az aranyos, bájos dolgok látványa javítja a munkateljesítményt.
A kawaii kulcsfontosságú fogalom a japán kultúrában: aranyosat, cukit, bájost jelent. A japánok ezt a szót használják egy aranyos állatra is, ezért a szóban forgó kutatás is erre utal. Úgy tűnik ugyanis, hogy nem csak a boldogság, hanem a koncentráció ereje is származhat abból, hogy valakit aranyos képek, tárgyak vesznek körül.
A Hiroshi Nittono kognitív pszichológus professzor által vezetett kutatásba 48 főiskolai hallgatót vontak be a szakemberek. Először arra kérték őket, hogy játsszanak egy kézügyességet igénylő játékkal, majd a csoport felének aranyos kisállatok képeit mutatták. A többi önkéntes felnőtt állatok fotóit látta. Ezután egy második fordulót is kellett játszaniuk a hallgatóknak. Az eredményekből kiderült, hogy azok, akiknek helyes kölyökállatok fotóit mutatták, a második körben sokkal jobban teljesítettek, mint a csoport másik fele.
Egy másik kísérletben 48 új önkéntessel szintén hasonló eredményre jutottak, annak ellenére, hogy abban háromfajta képet mutattak a csoportnak: kölyökállatokat, felnőtt állatokat, illetve finom ételeket. Az eredmény ebben az esetben is a kisállatok javára dőlt el. "A kawaii dolgok nem csak boldogabbá, vidámabbá tesznek bennünket, hanem a viselkedésünkre is hatással vannak. Ez a tanulmány azt mutatja, hogy az aranyos dolgok megtekintése növeli a feladatok során a teljesítményt, az összpontosítást, úgy, hogy segít a figyelem fókuszálásában" - fűzte hozzá a professzor.