Brit szakemberek szerint az olvasás - különösen a hosszabb regények - segítenek a koncentrálásban és abban, hogy tisztábban tudjunk gondolkozni.
"A történeteknek van eleje, közepe és vége, vagyis egy olyan struktúrája, melynek segítségével az agyunk következményekben, ok-okozati összefüggésekben és hatásokban tud gondolkozni" - mondta Susan Greenfield agykutató. "Ha ezt már kicsi korban megtanítjuk a gyermekeinknek a meseolvasáson keresztül, akkor könnyebb lesz nekik a tanulás is."
Egy másik kutatás szerint az olvasás javítja az empátiát és a megértés képességét, és a történetek segítségével a szociális kapcsolataink is javulnak. "Egy számítógépes játékban azért akarjuk megmenteni a hercegnőt, mert nyerni akarunk. Míg ha ugyanezt a történetet egy könyvben olvassuk, akkor nemcsak a hercegnőt magát ismerhetjük meg, hanem a motivációit és kapcsolatait is. Így közelebb érezhetjük magunkat hozzá" - állítja Greenfield.
Azt, hogy egy történet "megmozgatja az agyat", MRI segítségével is bebizonyították. Amikor ugyanis leírásokat olvasunk, akkor az agy azon területei is aktivizálódnak, melyek a hangok, szagok, ízek vagy éppen a látvány feldolgozásáért felelősek - vagyis az agyunk úgy működik, mintha mindezt nemcsak olvasnánk, hanem valóban átélnénk.
Egy 2009-es kutatásból pedig az derült ki, hogy már hat percnyi olvasás kétharmadával csökkenti a stressz-szintet, ilyen szempontból pedig hatékonyabb, mint a zenehallgatás vagy éppen a mozgás! Az agyi folyamatok beindítása mellett az olvasás csökkenti az izmok görcsösségét és a pulzusszámot is.