A negatív gondolatok csökkentik az agy azon képességét, hogy összefüggéseket találjon és emlékeket formáljon.
A negatív gondolkodás nagyon gyakori olyan kórképekben, mint a szorongás, a depresszió vagy a poszttraumás stressz szindróma ; ezeket a betegségeket korábban már összefüggésbe hozták a demenciával.
A negatív gondolatok tudatosan és tudattalanul is beférkőzhetnek az agyunkba, és mivel annyira foglalkoztatnak minket, egyszerűen „elszívják” az agyunk értékes erőforrásait. Emellett olyan stresszreakciókat indítanak el az agyban, melyek tartósan károsíthatják a sejteket, és fogékonyabbá teszi őket a demencia pusztító hatásaira.
A londoni Institute of Psychiatry, Psychology and Neuroscience kutatói szerint a negatív gondolatok önmagukban természetesen nem okoznak demenciát. Egy génvariáns, az APOE e4 jelenléte megnövelheti a betegség kialakulásának esélyét. A negatív gondolatokkal összefüggő pszichiátriai kórképek, mint a depresszió vagy a szorongás, és a gén együttesen többszörösére növeli a kockázatot.
Egy másik nemrég publikált kutatásban hasonló eredményekre jutottak: az American Academy of Neurology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint a cinizmus és a bizalmatlanság jelentősen megnöveli a demencia kialakulásának kockázatát.
A kutatásban 1449, átlagosan 71 éves férfi és nő vett részt, akiket éveken keresztül követtek. Azoknál, akik korábban bizalmatlanok voltak másokkal szemben, illetve úgy gondolták, hogy az embereket csak az önös érdek vezérli, közel 2,54-szer gyakrabban alakult ki Alzheimer-kór , mint azoknál, akik pozitívan és bizalommal fordultak mások felé.