A közelgő nőnap alkalmából publikált elemzés arra is rámutat, hogy a gyengébbik nem munkaerőpiaci helyzete is kedvezőtlenebb, és átlagosan 16 ezer forinttal alacsonyabb nyugdíjra számíthatnak, mint a férfiak.
A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. hazai és nemzetközi statisztikákat feldolgozó elemzése szerint nemcsak hazánkban, de Európában is kedvezőtlenebb a nők munkaerőpiaci helyezte a férfiakénál. Itthon a munkaképes korosztályban a férfiak 63,6 százalékának van állása, míg a nők körében 52,6 százalékánál ez az arány, ráadásul életük során átlagosan 4 évvel kevesebbet töltenek munkában.
A nemek eltérő munkaerőpiaci esélyeit mutatja, hogy vásárlóerő-paritáson mérve a magyar nők átlagkeresete a férfi fizetések 82 százalékát teszi ki. Bár a férfiak és nők jövedelmének egymáshoz mért aránya megfelel az uniós átlagnak, a magyar nők átlagfizetése alig haladja meg az európai nők átlagjövedelmének a felét. Az öregségi nyugdíjak esetében is a férfiak javára tapasztalható eltérés: a nők öregségi nyugdíja itthon átlagosan 13 százalékkal, mintegy 16 ezer forinttal volt alacsonyabb 2014-ben a férfiakénál.
A CIG Pannónia elemzése arra is rámutat, hogy a magyar hölgyek az egészségüket és általában az életminőségüket is rosszabbnak tartják, mint a férfiak, vagy az európai nők. Az OECD tagállamokban a görög és a magyar nők a legkevésbé elégedettek az életükkel: 0-tól 10-ig terjedő skálán azt 4,8 ponttal értékelték, szemben a vizsgált országokban élő nők 6,7 pontos átlagával. Míg a legtöbb államban a hölgyek hasonlóan elégedettek, vagy elégedettebbek, mint a férfiak, Magyarországon a férfiak értékelték jobbnak az életüket.
A magyar hölgyek alig több mint fele minősítette jónak a saját egészségi állapotát (szemben a férfiak 60 százalékával), ami a 6. legrosszabb arány a 34 vizsgált OECD ország közül és jelentősen elmarad a tagállamok 67 százalékos átlagától is. A tényszerű adatok is alátámasztják az egészséggel kapcsolatos érzetet: a 16 évnél idősebb magyar nők közel 41 százalékának van valamilyen régebb óta fennálló egészségügyi problémája, ami az 5. legrosszabb európai adat.
A magyar nők ugyanakkor közel 7 évvel nyugdíjas háztartásokban jelentkeznek.