A módszer története
A módszer meglehetősen fiatal, szülőatyja Dr. Buda László pszichiáter, pszichoterapeuta, a Magyar Szomato-Pszichoterápiás Egyesület korábbi elnöke. A szakember szerteágazó klinikai tapasztalatait ötvözte, a test-mező elmélet, a rendszerelvű és az energetikai felfogás (ti. hogy minden energiából áll, és ha a rendszerben valamit változtatunk, akkor vele együtt a többi tényező is változik) inspirálta a szomatodráma megalkotása során.
A furcsa név mögött izgalmas módszer rejlik
A szomatodráma egy testorientált, szomato-pszichoterápiás, tehát a testet alapul vevő önismereti módszer, amely kreatív, játékos módon ad lehetőséget arra, hogy saját testünk rejtett működését jobban megismerjük és befolyásolni tudjuk, ezáltal pedig képesek leszünk magunkat komplex, pszichoszomatikus nézőpontból érzékelni és gyógyítani.
A folyamat során lehetővé válik, hogy könnyed, elegáns és mégis mélyen megindító módon találkozzunk testünknek tudatunk elől elrejtett titkaival, és érzelemgazdagabb kapcsolatba kerüljünk - szimbolikusan csakúgy, mint valóságosan - saját testrészeinkkel. A módszer azon az elven alapul, hogy a saját testünkről alkotott elképzeléseink megismerése és átalakítása gyógyító folyamatokat indíthat szervezetünkben, sok esetben egy makacs, tudattalan blokk feloldása révén.
Gyakran előfordul, hogy a testi folyamat mögül kibomlik a lélek drámája is, elfelejtett gyermekkori emlékek, családi konfliktusok , el nem gyászolt veszteségek, eltemetett szégyen okozza panaszainkat. A gyógyulás folyamatai meglepő gyorsasággal indulnak el, amint az elrejtettet megjelenítjük, a töredezettet egyesítjük, az elkülönülést és elidegenedést feloldjuk, az ellenségességet elfogadásra és hálára cseréljük.
Hogy zajlik a szomatodráma "terápia"?
A módszert csoportos formában alkalmazzák, és a szakember (pszichológus) mindig dramatikus módszerekkel irányítja a résztvevőket. A terapeuta értőn vezeti a játékot, de háttérben marad, amennyire csak lehetséges. A találkozók célja a testi és lelki önismeret elmélyítésén kívül a testi folyamataink, tüneteink jobb megértése, és a testi-lelki gyógyulás akadályainak elhárítása.
Amikor dramatikus eszközökkel a színpadra állítjuk valakinek a testrészeit, illetve testi folyamatait, egy új felismeréseket adó és egyben kiválóan formálható felületet hozunk létre, a tüneteket, testrészeket más emberek segítségével jeleníthetjük meg. Mindig a testből indulunk, a testnek a tünetekben és panaszokban megnyilvánuló "beszédét" fordítjuk színpadi nyelvre, majd azt a lélek nyelvére, majd ismét színpadira, hogy aztán egy átalakított mintázatot engedjünk vissza a testbe.
A résztvevők szeme előtt kibontakozó drámák lehetőséget adnak számára különböző szerepekbe való belehelyezkedésbe, kipróbálva akár azt is, milyen lehet például egy fájó térdnek, vagy egy vetélés után i női méhnek lenni.
A dramatikus módszer a felvillanó testi témák cselekvéses feldolgozására ad lehetőséget, megadva a résztvevőknek a saját testét, személyét érintő döntések szabadságát és a kreativitás lehetőségét. A hatás egyénfüggő és sokféle lehet, de akár katartikus érzetekkel jár , akár csendes-szemlélődő pozícióba helyezkedik az érintett az ott megtapasztaltak hallatán-láttán, biztosan sok gondolkodni, változtatni valót hagy nekünk a drámát követő napokra.
Pszichológusként célja a meddőséggel, betegséggel, veszteséggel küzdő nők lelki támogatása, gyógyulásuk elősegítése. Házas, egy kisfiú édesanyja. Bővebb információ: www.endoblog.hu