A két legjellemzőbb és legkönnyebben körülírható személyiségjegy az extrovertáltság és az introvertáltság . Az utóbbi csoportba tartozókat rendszerint zárkózottabbnak és visszahúzódóbbnak írják le, akik kevésbé vágynak a rivaldafényre, sőt, érzelmeiket sem szeretik kimutatni. Az extrovertált emberek nyitottabbak, jellemzően nagy közösségekben érzik a legjobban magukat, és nem bánják azt sem, ha a figyelem rájuk irányul. A két típus a munkahelyen is más-más feladatok felé mozdul el: míg az introvertáltak a csendes, de szorgos háttérmunkában jeleskedhetnek, az extrovertáltabbaknak nagyobb önbizalmuk van a feladatok élére állni, ezért inkább irányítói szerepkörre vágynak.
Alapvetően egyik típus sem "jobb" a másiknál, és mindkét személyiségtípus képviselői kiváló munkaerőnek bizonyulhatnak, ha a nekik megfelelő feladatot kapják. Egy, az Applied Psychology című folyóiratban közzétett tanulmány szerint azonban az extrovertáltak néhány dologban nagy előnnyel rendelkeznek introvertáltabb társaikhoz képest.
A cikk összefoglalta több olyan kutatás eredményét, amely a két személyiségtípus és a munka kapcsolatát vizsgálta több mint százötven kategóriában: például hogy a két csoport tagjai mennyire motiváltak és hogyan teljesítenek a munkahelyen, vagy hogyan tudják fenntartani a munka és a magánélet egyensúlyát. Bár a vizsgált kategóriák többségében egyébként is az extrovertáltabbak végeztek jobban, négy nagyobb csoporthoz tartozó kérdéskörben ugyanakkor kimagasló volt az előnyük: ez a motiváció, a munka érzelmi vonzata, a kommunikáció és a teljesítmény. Márpedig ezek mindegyikének komoly szerepe lehet a munkahelyi kihívások leküzdésében.
Motiváltabbak és jobban kommunikálnak
A kutatást végző Michael Wilmot szerint az extrovertált emberekben nagyobb a motiváció, hogy sikereket érjelek el a munkahelyükön, illetve többször akarnak valamilyen - a munkájukhoz köthető - pozitív élményt is átélni. Ezeknek a pozitív érzelmeknek pedig a munkahelyi stressz leküzdésében is komoly szerep jut.
Mivel könnyebben tudnak kommunikálni a munkatársakkal, így a csoportos feladatok megoldásában is nagyobb szerep juthat nekik, és általában a különböző szociális interakciókkal is jobban boldogulnak. Vezetői pozícióban pedig fontos képesség lehet a meggyőzés, ami szintén az extrovertáltaknak megy jobban.
Főként az előzőleg felsorolt előnyök miatt az átlagos munkahelyi teljesítményük is jobb az extrovertáltaknak, hiszen motiváltabbak, jobban meg tudják szervezni a munkafolyamatokat, továbbá a siker okozta érzelmi kielégülésre is gyakrabban vágynak.
Persze az introvertáltak munkahelyi teljesítményét sem szabad alábecsülni, számos olyan munkakör van (például programozó), ahol a rájuk jellemző tulajdonságok sokkal nagyobb előnyt biztosítanak. Wilmot szerint ráadásul egyetlen embert sem lehet csak az egyik vagy a másik csoportba helyezni, hiszen bizonyos helyzetekben bárki megnyílhat vagy éppen bezárkózhat.
Forrás: Science Daily