Ha parkokban, erdőkben vagy strandokon töltjük szabadidőnket, annak fizikai és mentális hatásai vannak - ezt már régóta tudjuk. Egy nagy kutatás azonban most kiderítette, mennyi idő szükséges ezen hatások eléréséhez.
Ennyit számít heti 2 óra
Az Exeteri Egyetem orvostudományi karának kutatói húszezer embert kérdeztek ki Angliában előző heti tevékenységükről. A természetben kevés időt töltők egynegyede rossz egészségi állapotra panaszkodott, mintegy felük pedig elégedetlen is volt az életével. Akik viszont legalább két órát eltöltöttek a szabadban, sokkal egészségesebbnek és elégedettebbnek vallották magukat: csupán hetedük panaszkodott rossz egészségi állapotra és harmaduk volt elégedetlen az életével.
"Igazán az lepett meg minket, hogy ez minden csoportra igaz, fiatalra és idősre, gazdagra és szegényre, városi és vidéki emberre egyaránt" - mondta Mathew White, a tanulmány vezető szerzője. Heti két óra a szabadban a tartós betegségben szenvedők és fogyatékkal élők életminőségét is jelentősen javítja. Tehát a kiszabadulás a természetbe mindenkire jó hatással van. Még az sem kell hozzá, hogy testedzést végezzünk, a padon való üldögélés is elegendő - tette hozzá a szakértő.
Napi 17 perc is elég
A kutatókat szerint egyáltalán nem számít, hogy ez a két óra egybefüggő vagy több rövidebb időszakból áll, és az sem, hogy városi parkba, erdőbe vagy strandra mennek az emberek. Tehát napi 17 perc séta is elég a jótékony hatások kiélvezéséhez. A két óra azonban a küszöbérték, így a természetben eltöltött jóval több időnek már nincs plusz hatása az egészségre. Az élővilág gazdagsága azonban sokat számít: ha páratlan természeti szépséggel vagy különleges tudományos jelentőséggel bír az a hely, ahol szabadidőnket töltjük, akkor jobban oldódik a stresszes állapot.
A tanulmánynak nem az volt a célja, hogy kiderítse, a természetnek miért van áldásos hatása, White szerint azonban a nyugalom lehet a kulcs. "Az emberek többsége rendszeresen többszörös nyomás alatt áll. Ha kimegy a természetbe, ott nyugalom honol, így van idő arra, hogy elkezdhessük feldolgozni a dolgokat" - magyarázta.