Dr. Eugenio Proto és Andrew Oswald professzor, a warwicki egyetem Centre for Comptetitive Advantage in the Global Economy elnevezésú kutatóközpontjának szakemberei 131 országban gyűjtött adatokat elemeztek. Az adatokat nagy nemzetközi felmérések során gyűjtötték össze, és elsősorban az életminőséggel, boldogsággal, jól-léttel, elégedettséggel voltak kapcsolatosak. Ezeket az adatokat utána a genetikai térképpel is összevetették.
"Meglepő módon egy nemzet boldogsága a genetikától is függ. Minél közelebb van egy nemzet genetikai állománya a dánok génjeihez, annál boldogabb lesz" - nyilatkozta dr.Proto. "Ez még abban az esetben is igaz, ha egyéb tényezőket (például a vallást, kultúrát, szociális ellátóhálót) is figyelembe veszünk."
A titok nyitja egy bizonyos génvariációban rejlik, mely a összefüggésben áll a depresszióval , a neurózissal, és az általános elégedetlenséggel.
A kutatás megállapította, hogy a dánok és a szintén igen boldog hollandok között vannak a legkevesebben, akiknél az 5-HTTLPR rövid variációja található meg. Ha tehát egy ország lakosai genetikai rokonságban állnak a dánokkal, illetve a hollandokkal (mint például a holland és dán ősökkel rendelkező amerikaiak), azoknál szintén alacsony lehet a gént birtokolók aránya, így összességében boldogabbak és elégedettebbek lesznek.
"Bár korábban ez elképzelhetetlennek tűnt, hamarosan eljöhet az az idő, hogy egy ország lakosainak elégedettségét nem a gazdasági mutatók, hanem a genetika alapján fogják felmérni" - mondta Oswald professzor.