Miután húsz éven át számtalan interjút készített százévesekkel, és meglátogatta a „kék zónákat”, vagyis a világ azon területeit, ahol az emberek a leghosszabb ideig élnek, Dan Buettner egy elég egyszerű képletet állított fel. „Azok az emberek, akik vízparton élnek, boldogabbak, mint azok, akik nem” –mondta el a CNBC-nek a Hosszú élet titkai című amerikai könyv szerzője.
Tény, hogy boldoggá tesz a víz, de hogy miért, továbbra is kérdés
És való igaz: mind az öt kék zóna – a japán Okinawa, az olasz Szardínia, a kaliforniai Loma Linda, a görög Ikaria és a Costa Rica-i Nicoya – vízparton fekszik. Bár különböző elméletek léteznek arra vonatkozóan, hogy miért van ez így, a végeredmény egyértelmű. Buettner szerint talán nyugtatólag hat az emberekre, de az is lehet, hogy ezeken a helyeken a víz miatt más az éghajlat, egy azonban biztos: jótékony hatású.
Ám nem a boldogság a vízparti élet egyetlen pozitív hatása. Egy, a BMJ Open című folyóiratban közzétett 2017-es kutatás megállapította, hogy a tengerpartok, tavak vagy folyók közelében töltött idő nemcsak elősegítheti az egészséget és a jólétet, de segítségével számos betegség meg is előzhető.
Vízparton a testmozgást sem kell megszenvedni
Buettner maga is Miami Beachen él, és azt mondja, ez nagy szerepet játszik testi-lelki jólétében. „Éppen az óceánt nézem, ahol mindennap úszom, és a tengerpartot, amelyen mindennap sétálok” – nyilatkozta a portálnak a szerző. Elmondása szerint szándékosan olyan helyet választott, ahol nagyon könnyű és csábító egész évben testmozgást végezni anélkül, hogy igazán megterhelő lenne. Amikor csak teheti, sétál, úszik vagy szörfözik, ám csak annyit mozog, amennyi jól esik neki:
A kulcs nem az intenzív fizikai aktivitás, nem kell hogy fájjon vagy szenvedj tőle. Szokták mondani: ha nincs fájdalom, nincs nyereség. Ennek éppen az ellenkezője igaz: ha nincs fájdalom, akkor van nyereség. Mert akkor nagyobb valószínűséggel fogod mindennap csinálni, ami jó a testednek.