"Az átlagos amerikai 11 alkalommal hazudik hetente. Szerettük volna kideríteni, hogy milyen hatással lenne az egészségünkre az, ha őszintébben élnénk" - mondta Anita E. Kelly pszichológiaprofesszor, a kutatás vezetője. "Úgy találtuk, hogy a kísérletben részt vevők képesek drámaian lecsökkenteni a hazugságaik számát, ezzel pedig jelentősen javíthatják az életminőségüket."
Kelly és kollégája, Lijuan Wang 110 embert vont be a tízhetes kísérletbe. A résztvevők 18 és 71 év közöttiek voltak, és azt kérték tőlük, hogy a kísérlet ideje alatt ne füllentsenek, ne hazudjanak. A kontrollcsoportnak semmilyen különleges utasítást nem adtak. Mindkét csoport tagjait hetente ellenőrizték: kérdőívet töltöttek ki és hazugságvizsgálatnak is alávetették őket .
A kevesebb hazugság és a jobb egészség közötti összefüggés szembetűnő volt, sőt számszerűsíteni is lehetett. Ha például hárommal kevesebb hazugságot mondott valaki , négy órával kevesebbszer érezte magát idegesnek, feszültnek, és ritkábban fájt a feje vagy a torka.
Az őszinteségnek egyéb előnyei is voltak: a résztvevők beszámolói szerint azon a héten, amikor kevesebbet hazudtak, a kapcsolataik is javultak és kevesebb konfliktusuk volt.
A kísérlet végén arról is kikérdezték az önkénteseket, milyen módszerekkel érték el, hogy kevesebbet hazudjanak . Egyesek azt mondták, rájöttek, hogy egyszerűen igazat is mondhatnak ahelyett, hogy túloznának, mások nem találtak ki kifogásokat, amikor nem volt kedvük elmenni egy találkozóra vagy nem csinálták meg egy feladatukat. Az is gyakori módszer volt, hogy hazugság helyett elterelték a témát, vagy a kínos kérdésre egy másik kérdéssel válaszoltak.