Gondoljunk csak bele. Míg középkorúként az élet számos területén kell felelősséget vállalnunk - legyen szó akár a családunkról, vagy a munkánkról- addig idősödve ezek a terhek lekerülnek a vállunkról, és a megoldandó feladatok helyét a korlátlan szabadság veszi át. Tanulmányok is kimutatták már, hogy az emberek gyakran boldogabbá válnak, miután maguk mögött hagyják a középkort. Két kutató, David Blanchflower és Andrew Oswald is végzett már felmérést a témában, akik 72 országot vizsgálva arra jutottak, hogy az érintett államok többségében a késő negyvenes éveikben voltak a legboldogtalanabbak az emberek, ám a későbbi években elégedettség és boldogságszintjük is meredeken emelkedni kezdett.
Megnyugvás és békesség
Ahogy a mindennapi feladatokat magunk mögött hagyjuk, az életünk egy sokkal lassabb ütemben folyhat tovább. Ez lehetőséget adhat arra, hogy többet elmélkedjünk, hogy átértékeljük életünk, és hogy rájöjjünk mik az igazán fontos dolgok az életünkben - amelyekre most már több időt és energiát is tudunk szentelni. Az évek múlása ráadásul nyugtatólag is hathat. Míg korábban gyakran lettünk ingerültek, vagy éppen túl sokat aggódtunk azon, hogy mások mit gondolhatnak rólunk, addig idős korunkra érzelmeink is megnyugszanak. Kevesebbet foglalkozunk majd mások ítélkezésével és saját magunkkal is békébe kerülünk. Ha pedig már fiatal korunktól kezdve odafigyeltünk testi és lelki egészségünkre, akkor sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy idős korunkban is aktívak tudunk maradni - mind fizikai, érzelmi és társadalmi értelemben.
De természetesen nem leszünk mindannyian boldogabbak az évek múlásával. Vannak, akik nem tudnak megbékélni a fiatalságuk elvesztésével, de a boldogtalan fiatalokból is gyakran válnak boldogtalan idősek. Mégis, az öregedésnek igenis lehetnek előnyei, és ha ezekre összpontosítunk, akkor nagyobb esélyünk lesz egy boldogabb, békésebb időskor megélésére.
Forrás: webmd.com