Az Indiana Egyetem tudósai szerint a modern elektromos média önbizalomhiányossá teheti a gyerekeket, kivéve a fehér fiúkat.
Nicole Martins, az Indiana Egyetem telekommunikációs tanársegédje és Kristen Harrison, a Michigan Egyetem kommunikációs tudományok professzora szerint a kutatásukban részt vett fekete fiúk átlagosan 10 órával több időt töltöttek a televízió előtt, mint a fehérek. "A média befolyásoló ereje tagadhatatlan, főleg hogy a gyerekek, amikor nincsenek az iskolában, a tévé előtt töltik az idejük nagy részét" - nyilatkozta Martins professzor.
"Azok a gyerekek, akik egész nap a tévét nézik, nem tehetnek mást, mint hogy a médiában látott dolgokhoz mérik saját magukat" - tette hozzá Harrison. Martins és Harrison összesen 400, az Egyesült Államok középnyugati közösségeiből származó fekete és fehér kiskamaszt interjúvoltak meg. A kutatók nem egyes műsorok vagy televíziós műsorok hatásait figyelték meg, hanem a televízió előtt eltöltött idő és az önkép alakulása közti összefüggésekre voltak kíváncsiak.
"Televíziós műfajtól függetlenül, a fehér fiúk mindenképp jól fogják érezni magukat a tévézéstől" - mondta Martins. "A fehér férfiak általában hatalmi pozícióban vannak, jó állásuk és szép feleségük van, megbecsültek, iskolázottak, gazdagok és nem küzdenek nehézségekkel. A lányok ezzel szemben már nem ilyen szerencsések a televíziós szerepkörök tekintetében: egydimenziós karakterek, akik általában csak akkor sikeresek, ha szépek."
"Ez a fajta szexista hozzáállás súlyosan károsíthatja a kislányok önképét. A fekete kisfiúk sincsenek szerencsés helyzetben: a televízióban általában ők a bűnözők, a bajkeverők és nem sok jót várhatnak az élettől. Ilyen üzenetek mellett nem várhatjuk el egy gyerektől, hogy magabiztos és élettel teli legyen" - tette hozzá a kutató. "A televíziós műsoroknak sokkal sokszínűbbnek kellene lenniük, ami a különböző etnikumok szerepköreit illeti, hiszen a gyerekek a rengeteg technológiai eszköz ellenére még mindig a televízió előtt töltik a szabadidejük legnagyobb részét."