Az életben hullámhegyek és hullámvölgyek váltják egymást: megesik, hogy végül megkapjuk a vágyott állást, máskor viszont szerelemtől csalódottan próbáljuk túlélni a mindennapokat. De mi történik, ha mégsem ilyen végletesen tapasztalunk meg valamit, és a középszerű helyzetekbe kell beletörődnünk?
A Psychological Science című lap soron következő számában megjelenő tanulmány szerint minden helyzetben meg lehet találni a boldogságot. "A végeredménynek abszolút és relatív értéke is van, és ezek kihatnak a boldogságunkra" - magyarázta a Carnegie Mellon Egyetem munkatársa, Karim S. Kassam, aki a Harvard Egyetemen dolgozó Carey K. Morewedge-el és Daniel T. Gilberttel, valamint a Virginiai Egyetem tanárával, Timothy D. Wilsonnal végezte el a kutatást.
A "győztes" típusok mindig a lehető legjobbat hozzák ki egy-egy helyzetből, függetlenül attól, hogy ez az eredmény abszolút értékben mérve mennyire vonzó. A "vesztesek" nem a legjobb lehetőséghez jutnak hozzá, ami először csalódással tölti el őket, azonban gyakran túl tudják ezen tenni magukat, és akár elégedettekké is válhatnak. "Az embereknek az tesz jót, ha igyekeznek a legjobb fényben látni a dolgokat" - mondta el Kassam.
A jelenség teszteléséhez a kutatók két kísérletet végeztek el. Az elsőben közel háromszáz bostoni járókelő között osztottak ki nyereményszelvényeket. Arra kérték őket, hogy húzzanak egyet, és nézzék meg az egyik oldalán, mennyit nyertek a lehetséges 1, 3, 5 és 7 dollárból. Ezután megnézették velük a szelvény másik oldalát is, amelyen szerepelt egy másik - alacsonyabb vagy magasabb - összeg. Végül kikérdezték őket arról, hogy csalódottnak vagy inkább elégedettnek érzik-e magukat.
A "győztesek", akik a két lehetőség közül a magasabb összeget nyerték, boldogabbak voltak, mint a "vesztesek", függetlenül a nyeremény összegétől. A "vesztesek" boldogságszintje azonban az összeggel egyenes arányban nőtt. Hogy ennek az okát megtudják, megpróbálták bebizonyítani, hogy a vesztesek szorgalmasabban keresik a jó dolgokat az egyes helyzetekben.
A résztvevőket arra kérték, jegyezzenek meg egy két- vagy egy nyolcjegyű kódot, majd válasszanak egyet a képernyőn látható két doboz közül, amelyek 3 vagy 5 dolláros nyereményt rejtettek. A kísérleti alanyok nem tudták, hogy bármelyiket választják, azt fogják nekik mondani, hogy volt magasabb összeg is. A megjegyzendő kódok nehézsége és a nyeremény összege véletlenszerű volt.
Az ötdolláros nyeremény akkor tette boldogabbá a résztvevőket, ha a nehezebb kódot kellett megtanulniuk az eléréséhez. Ha küzdeniük kellett, minden végeredménynek örültek.
"Valaminek az elnyerése mindig pozitív élmény. Ha azonban jobban is járhattunk volna, sokszor más szemszögből kell megvizsgálnunk a dolgokat, hogy megtaláljuk a helyzetben azt, ami örömet okoz" - vonta le a következtetést a kutató.