Az amerikai színész ugyanis azt állítja, hogy még akkor sem emlékezne az arcunkra, ha szemtől szemben beszélgetett volna velünk. Ez pedig állítása szerint nem azért van, mert nagyképű hollywoodi sztár, hanem azért, mert arcvakságban szenved. "Rengetegen utálnak azért, mert azt gondolják, hogy lenézem őket" - nyilatkozta az Esquire magazinban. "Egy teljes évet szántam arra, hogy kipróbáljam, mindenkitől megkérdezem, hogy hol találkoztunk, de ettől csak még jobban megsértődtek. Most már ki fogom vizsgáltatni magam."
Az interjú hatására a Carnegie Mellon idegtudósa, Marlene Behrmann meghívta Pittet az intézetbe, hogy képalkotó vizsgálatokkal teszteljék az agyát prozopagnóziára , vagyis arcvakságra. A betegség súlyos eseteiben a betegek még a saját arcát sem képes felismerni a tükörben. "Sok olyan emberrel találkoztam, akik a nap folyamán számos emberrel találkoznak, és azt a stratégiát követik, hogy rendkívül barátságosak velük még akkor is, ha nem tudják kik ők, azt remélve, hogy a beszélgetés során rájönnek, kivel beszélgetnek" - mondta Behrmann.
Brad Duchaine, a betegség egyik szakértője szerint a kór oka nagyon összetett, de a kutatók egyre közelebb kerülnek az okok azonosításához. "Ha egy áramkörhöz hasonlítjuk, az áramkörnek sok különböző ága van, és a jó arcfelismeréshez több terület együttműködésére van szükség. Ha probléma van az áramkörben, máris gond lehet az arcfelismeréssel" - magyarázta Duchaine. Azt már például felfedezték, hogy az arcfelismerés képessége csak a tizenéves korra fejlődik ki. Ráadásul azok, akikben soha nem fejlődik ki teljesen a képesség, gyakran fel sem ismerik, mi a probléma.
A szakértő szerint sok más betegséghez hasonlóan (a kutatók azt gyanítják, hogy a prozopagnózia ugyanabba az általános kategóriába tartozik, mint a diszlexia) az milyen az arcfelismerési képességük . Azt persze nem lehet tudni, vajon Brad Pritt is kitöltötte-e a tesztet.