A gyász gyengíti az immunrendszert
Ezek szerint néhányunkra valóban igaz lehet, hogy belehalhatunk a fájdalomba. Az eredmények segíthetnek megmagyarázni azokat a legendás özvegyeket és özvegyasszonyokat , akik hetekkel, vagy akár csak napokkal házastársuk után haltak.
A stressz és a depresszió a felelősek
Janet Lord professzor, a kutatás vezetője korábban elmondta: "Több anekdota kering párokról, akik leéltek 40 évet együtt, majd mikor az egyikük meghalt, a másik is követte a sírba pár napon belül. Úgy tűnik, mindennek van biológiai alapja is. Nem a szívük hasad meg , hanem az immunrendszerük megy tönkre, hiszen általában valamilyen fertőzés okozza a végzetüket."
Az immunrendszer feladja a harcot?
A kutatók 48 egészséges ember immunrendszerét és hormonszintjeit vizsgálták a 65 év feletti korosztályból. A résztvevők fele hatalmas veszteséget élt át a megelőző három hónapban. Kiderült, hogy a gyászolók szervezetében a neutrofilek antibakteriális aktivitása jelentősen csökkent a többiekéhez képest. Náluk a kortizol, vagyis a stresszhormon szintje is emelkedett.
A kortizol gátolja a neutrofilok működését . A legtöbb egészséges fiatalban megtalálható egy másik hormon is, a DHEAS (dehidroepiandroszteron), mely Lord professzor és munkatársainak megfigyelése szerint ellensúlyozza a kortizol hatását, így az immunrendszer képes marad a normális működésre. Idővel azonban ennek a hormonnak a termelése megszűnik, így sebezhetővé válnak a betegségekre a nehéz időszakokban. Egy 70 éves emberben már csak 10-20 százaléka van meg a DHEAS-nak egy 30 éveshez képest, valószínűleg ezért nem tudnak úgy megbirkózni a gyász érzésével.