Egy régi elmélet szerint az azonnali előnyökért cserébe képesek vagyunk elfelejteni a hosszabb távú jólétünket szolgáló tényezőkről. Pontosan emiatt nem tudunk pontosan mérlegelni, és ide vezethető vissza a hitelkártyák kritikátlan használata, a megtakarításokra való nem törekvés, az egészségtelen ételek és italok fogyasztása, vagy a droghasználat .
Azonban amerikai kutatók a oldalain közöltek egy tanulmány, mely legalábbis részben megdönteni készül a szóban forgó elméletet.
Dr. David DeSteno és munkacsoportja a várható előnyök és a szükséges várakozási idő döntésre gyakorolt hatását tanulmányozta. A résztvevőknek választaniuk kellett aközött, hogy most kapnak kézhez 54 dollárt, vagy 30 nap múlva 80-at, azonban a döntés előtt írásbeli beszámolót kellett írniuk egy érzelmi töltéssel rendelkező eseményről. Véletlenszerűen dőlt el, hogy a) hálás, b) boldog, vagy c) neutrális töltetről van szó. A semleges és a boldog érzelmek inkább a gyors anyagi hasznot részesítették előnyben, míg a hála a jövőbeni pénz reményére hajlamosított.
Végeredményben tehát érzelmeink megfoszthatnak minket a tudatos önkontrolltól . A megállapítás akár mérföldkövet is jelenthet a szakterületen.