Hogyan hatnak ránk az illatok?

Az illatok, ahogy a színek is befolyásolják hangulatunkat, érzéseinket. Fontos, hogy egy-egy illat mennyire tud hatni érzékeinkre.

A növények kellemes illatukat az illóolajoktól nyerik. Az illóolajok a növények váladéktermelő sejtjeiben képződnek melegítés, préselés hatására illóanyagot bocsátanak ki, melyeket vízgőz lepárlással, desztillációval állítanak elő. Az aromák befolyásolják érzelmi-fizikai állapotunkat, az egész szervezetre hatással vannak. Apró részecskéik a tüdőben az oxigénmolekulákhoz kapcsolódva a bőrön és a nyálkahártyán keresztül könnyen felszívódnak, majd a véráramba kerülve a bőrsejtek közötti folyadékból az érrendszerbe hatolnak. A vér az illatmolekulákat a belső szervekhez és a nyirokrendszerbe szállítja erősítve ezzel az immunrendszert, a szervezet roboráló képességét, serkenti a sejtképződést, elősegíti a bőrmegújulást.

Az illóolajak befolyásolhatják a hangulatunkat

Az illóolajok eltérő gyógyhatással bírnak, felhasználási területük rendkívül színes, közös jellemzőjük, hogy baktérium, vírus és gombaölő tulajdonságúak.

  • Citrom: fertőtleníti a levegőt, baktériumölő, vérnyomást szabályozó, frissít, élénkít
  • Narancs: kedélyjavító
  • Mandarin: nyugtató, alvást bevezető olaj, lefekvés előtt használjuk
  • Levendula: idegnyugtató, relaxáló hatású (kórosanalacsony vérnyomásesetén ellenjavallott)
  • Eukaliptusz: meghűlésre, felső légúti megbetegedésekre ajánlott
  • Bergamott: antidepresszáns, stressz és feszültségoldó, gyógyír a herpeszre
  • Yllang-yllang: alkalmas a szeboreás bőr kezelésére, kedvezően befolyásolja a magas vérnyomást, depressziót
  • Rózsa: luxus olaj, ránctalanít, nyugtató, epehajtó, szíverősítő, vértisztító hatású
  • Szantálfa: feszessé, rugalmassá teszi a bőrt, csökkenti a gyulladásokat, regenerál
  • Fahéj, gyömbér, szegfűszeg: gyógyír a felfázásra, javítja a közérzetet

A citrom héjából nyert illóolaj betegségek ellen is hatékony
A citrom héjából nyert illóolaj betegségek ellen is hatékony

Az illóolajak használata, adagolása precíz szaktudást igényel, ezért gyógyászati, kozmetikai célokra kizárólag orvos-természetgyógyász és aromaterapeuta javasolhat illóolajokat.

A jellegzetes illatú levendula sokak kedvenc gyógynövénye, ami nem csoda, hiszen számtalan dologra lehet felhasználni az otthonunkban, és testi-lelki egészségünk javítására egyaránt. Most ahhoz adunk néhány tippet, hogyan használhatjuk fel a levendula illóolaját.

Az otthoni kísérletezgetés veszélyes, mivel az erős hatóanyagú illóolajok megfelelő ismeret hiányban ártalmasak, súlyos mellékhatásokat okozhatnak. Terhesség alatt a vérbőséget fokozó aromák megindíthatják a szülést, és bár a citrusfélék (citrom, narancs, bergamott) kiválóan tonizálnak, hidratálnak, kedélyjavító hatásúak, nyáron mellőzendők, mert pigmentálják a bőrt.

Természetes illóolajat válasszunk

Az illóolajok különböző vegyületek, folyékony halmazállapotú, illékony elegyei, nem hagynak a kenő hatású növényi olajokhoz hasonló zsíros foltot, közvetlenül a bőrre kerülve maró hatásúak, komoly az égési sérüléshez hasonló sebeket okozhatnak. Gyógyászati célokra kizárólag organikus termesztésből származó, gyógyszerkönyvi minőségű illóolajok használhatók.

Az üzletben kapható készítmények egy része szintetikus, nincs köze a valódi, természetes esszenciális olajokhoz. Az aromák árát a növény illóolaj tartalma határozza meg. Például: a jázminból vagy a damaszkuszi rózsából több kiló virágsziromra van szükség ahhoz, hogy abból egy minimális mennyiségű illóolaj kinyerhető legyen. Jó minőségű, száz százalékos tisztaságú, kemikáliáktól mentes illóolajok nyugodtan csepegtethetők aromamécsesbe, fürdővízbe . A klasszikus hordozóolajok, mint a napraforgó, a jojoba vagy az olíva megülnek a víz felszínén, ezért célszerűbb az illóolajat fürdőzés előtt egy evőkanál tejszínben feloldani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra