“Nagy kérdés az, hogy az agy mely területében kapcsolunk értéket az egyes információkhoz s hogy mi alapján tesszük mindezt. Eredményeink egybevágnak azzal, amit a marketing szakma már régóta tud: minél többet nézünk két tárgy közül egyet, annál nagyobb az esélye, hogy azt választjuk, még akkor is, ha eredetileg a másikat tartottuk értékesebbnek. Ráadásul most már azt a területet is lokalizáltuk a homloklebenyben , ami ezért felelős” - mondja Dr. Lesley Fellows, a kutatás egyik résztvevője.
A kutatás 60 résztvevővel zajlott: közülük harmincnak volt homloklebeny-sérülése stroke vagy tumor miatt. A kísérlet során több száz különböző műtárgyat kellett megnézniük és számszerűsíteniük egy skálán, hogy mennyire szeretnék birtokolni az adott műtárgyat – ezzel a kutatók gyakorlatilag megbecsülték az egyes tárgyak szubjektív értékét.
Azoknál, akiknél sérült a dorzomediális prefrontális kéreg, sokkal jobban vonzódtak az éppen figyelmük előtt lévő tárgyra. Ez a kéreg felelős azért, hogy egyértelmű döntést hozzon az opciók mérlegelésével. Az eredmények arra is rámutatnak, hogy ezen agyi területnek kritikus szerepe van abban, hogy újraértékeljen korábban hozott értékbecsléseket. Mindez azért is meglepte a kutatókat, mivel ezen agyi terület igen elhanyagolt volt korábban a szakirodalomban.
Dr. Fellows elmondása szerint az értékalapú döntéshozást a szakirodalom teljesen más agyi területekhez (a ventrális-frontális, illetve az orbitofrontális kéreghez) kötötte. Eredményeik azonban arra utalnak, hogy az egészséges agyban a dorzomediális frontális kéreg is fontos szerepet játszik: segít azon tárgyak értékére is emlékezni, amelyek éppen nincsenek a szemünk előtt, így képesek vagyunk több eshetőséget is mérlegelni.
A kutatás arra is rámutat, hogy ha manipuláljuk azt az időtávot, ameddig nézhetjük az adott terméket, könnyen megváltozhat az az érték, amit az adott tárgyhoz kötünk magunkban úgy, hogy ez még nem is jut el hozzánk tudatos szinten.
Forrás: www.sciencedaily.com