Az ünnepi időszak közeledte mindenkinek mást jelent. Vannak, akik várják, mert a karácsony örömöt, szeretetet és egy kis nyugalmat hoz a rohanó hétköznapok után, mások viszont még stresszesebbé vagy még magányosabbá válnak. És bár nincs olyan kutatás, amely alátámasztaná, hogy a közösségi média oldalak használata növelheti a stresszt, az elszigeteltséget és a kimaradástól való félelmet (FOMO) az ünnepi időszakban, a szakemberek szerint ez mégis így lehet. Ráadásul a közösségi média felerősítheti az érzéseinket.
Hogy idén ne a stressz, hanem a nyugalom uralkodjon el rajtunk, nem kell ráerőltetni a családra és magunkra a Facebook-, Instagram- és TikTok-mentességet, de az alábbiakat érdemes betartani - amint arról témával foglalkozó cikkében a Healthline ír.
Mi a legjobb az ünnepekben?
Már az ünnepi időszakra való felkészülés során, vagyis jóval karácsony előtt érdemes eldönteni, miben leljük örömünket, illetve mit várunk a karácsonytól. Érdemes tisztázni, hogy minden ember más. Nem kell tökéletes mézeskalácsot sütnünk, vagy plafonig érő karácsonyfát díszítenünk, ha nem erre vágyunk. Ha ezeket időben tisztázzuk magunkban, elkerülhetjük, hogy mások posztjai között görgetve elkezdjük összehasonlítani az ő karácsonyukat a mienkkel, irigységet érezve.
Egy kép vagy a teljes kép
Ha mégis negatív érzéseink támadnak, irányítsuk inkább arra a figyelmünket, amink van, és mindennap szánjunk egy-két percet arra, hogy hálát adjunk ezekért. A negatív érzelmeket kiváltó bejegyzéseket pedig – miután gondolatban odakommenteltük a véleményünket – egyszerűen görgessük tovább.
Azt se feledjük, hogy egy-egy poszt sosem ad teljes képet. Lehet, hogy a tökéletesnek tűnő családi fotó előtt percekig sírt az egyik gyerek, a férj elkésett, ami miatt vita alakult ki, vagy egy órát vártak arra, hogy a feleség hátfájása enyhüljön.
Közösségi médiahasználat okosan
Sokak számára jól hangzik, hogy a közösségi oldalaktól mentesen, családjukkal töltsék a karácsonyt, de ez is olyasmi, amit a többség úgysem fog betartani. Ehelyett érdemesebb egy betartható napi limitet megszabni. Harminc perc is elegendő lehet – egy 2018-as tanulmány szerint, ha ennyiben korlátozzuk a közösségi médiahasználatot, az jelentősen javíthatja a közérzetünket –, de a szakemberek szerint reálisabb lehet a napi 30 perc és két óra közötti időtartam.
Törődjünk magunkkal és másokkal
Az ünnepek alatt hagyjuk, hogy a valós események „elsodorjanak minket” a virtuális élményektől. Zárjunk be minden alkalmazást, és foglalkozzunk többet másokkal és magunkkal. Itt az ideje, hogy felkeressük vagy felhívjuk telefonon azokat a rokonokat, ismerősöket, akik egyedül élnek, nálunk rosszabb körülmények között vagy magányosan. Ezzel örömöt szerezhetünk nekik, és a mi napunk is szebb lehet. De magunkra se felejtsünk el időt szánni, hiszen az énidőnek jó hatása lehet mentális egészségünkre. Ha pedig ennek érdekében napi 30 percet sportolunk, azért szervezetünk is hálás lesz. Sőt, jobban alhatunk, és még a stressz-szintünk is csökkenhet.