Nem tudunk a sarkunkra állni? Nem tudjuk visszautasítani a főnökünk, a párunk vagy a gyermekeink kérését? Úgy érezzük, hogy néha olyan dolgokra is igent mondunk, amelyekhez nincs is igazán kedvünk? Akkor valószínűleg itt az ideje, hogy megtanuljunk nemet mondani - írta a Care.
Megfelelési kényszer a háttérben
Ha hajlamosak vagyunk túlvállalni magunkat - akár a munkahelyünkön, akár otthon -, és soha senkinek a kéréseit nem utasítjuk vissza, akkor az mindenképpen intő jel. Ha rendszeresen mások érdekeit helyezzük a sajátjaink elé csak azért, hogy nehogy megszóljanak minket, akkor az egy idő után megbosszulja magát. Szintén érdemes elgondolkoznunk, ha úgy érezzük, hogy mindennél jobban félünk attól, hogy csalódást okozunk. Ha úgy is elvállalunk dolgokat, hogy nincs kedvünk hozzájuk, vagy akár még kárunk is származhat belőle (például veszítünk a szabadidőnkből vagy mások helyett dolgozunk ingyen), akkor meg kell tanulnunk visszautasítani egyes kéréseket.
Akkor is érdemes fejlődnünk ezen a téren, ha sok esetben túlságosan is szeretnénk jó benyomást kelteni. Tipikus példa az új munkahelyre kerülés : ilyenkor hajlamosak vagyunk az első adandó alkalommal magunkra vállalni minden lehetséges pluszfeladatot, hogy kicsit kitűnjünk a többiek közül. Egy kis túlóra, egy kis ügyintézés - mert úgy érezzük, csak ezzel tudjuk bizonyítani, hogy ránk mindig lehet számítani. Ezzel azonban csak azt érjük el, hogy idővel kihasználják a megfelelési kényszerünket, hiszen mi úgysem mondunk nemet.
Kezdjük kis lépésekkel a változást!
Ha a fentiek igazak ránk, akkor ezen a téren próbáljunk minél tudatosabbak lenni. Kis lépésekkel kezdjünk: eleinte csak jelentéktelen apróságokra mondjunk nemet - például egy újabb adag ételre, amellyel megkínálnak. Adjunk magunknak időt, mielőtt válaszolunk egy kérdésre: próbáljunk magunkban tízig számolni, mielőtt igent vagy nemet mondunk, közben pedig gondoljuk át a lehetőségeinket!
Vázoljuk fel magunknak fejben, hogy ránk nézve milyen következményei lesznek, ha valamire igent vagy nemet mondunk. Tegyük fel magunknak a következő kérdéseket! Megéri igennel válaszolni? Érhet minket komolyabb sérelem, kár, kritika, ha nemmel válaszolunk? Jó taktika, ha megtanulunk időt nyerni: a "hadd gondoljam át" számos esetben tökéletes válasz. Nem kell mindent ott és akkor, azonnal eldöntenünk.