Karácsonykor nem csak a családi összejövetelek száma és a szeretteinkkel töltött idő mennyisége ugrik meg, hanem a képernyő előtt töltött órák száma is: ilyenkor a legtöbb embernek jut ideje arra, hogy megnézze a kedvenc filmjeit, ledaráljon egy-egy új sorozatot, vagy egyszerűen csak pihenjen, lazítson a tévé vagy a laptop előtt, hogy nyomkodja a mobiltelefonját, cseteljen vagy éppen videojátékozzon.
Hogy jön a képbe a kényszerbetegség?
Nem véletlen, hogy ünnepek alatt a gyerekek is több időt tölthetnek a képernyő előtt, mint évközben. Ám a szülőknek érdemes odafigyelniük rá, hogy van egy egészséges határ - többek között erre hívja fel a figyelmet a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatóinak a Journal of Adolescent Health című folyóiratban publikált új tanulmánya, amelyről a MedicalExpress is beszámolt.
Ebből ugyanis aggasztó tendenciára derül fény: az amerikai tizenévesek körében két év alatt 13 százalékkal emelkedett a kényszerbetegség kialakulásának kockázata minden videojátékkal töltött órával, és 11 százalékkal minden videonézéssel töltött óra után.
"Azok a gyerekek, akik túl sok időt töltenek videojátékokkal, arról számoltak be, hogy hiába próbálkoznak, képtelenek abbahagyni, úgy érzik, hogy egyre többet és többet kell játszaniuk" - idézte a MedicalExpress Jason Nagata gyermekgyógyászt, a tanulmány vezető szerzőjét. Nagata hozzátette: ezeknél a gyerekeknél a videojátékok tartalma által előidézett tolakodó gondolatok megszállottsággá vagy akár kényszerré is alakulhatnak.
Ezek az OCD tünetei
A kényszerbetegség, más néven obszesszív-kompulzív zavar (OCD) egy újra és újra visszatérő, nem kívánt gondolatokkal vagy képzetekkel, késztetésekkel vagy cselekedetekkel járó mentális egészségügyi állapot. "A képernyőfüggőség a kényszerességgel és a viselkedéskontroll elvesztésével jár együtt, ezek pedig a kényszerbetegség központi tünetei" - hívta fel a figyelmet a lehetséges veszélyekre Nagata.
Mint mondta, a képernyőidőnek fontos szerepe van az oktatásban és a szocializációban, de a szülőknek tisztában kell lenniük a fizikai és mentális egészségre gyakorolt lehetséges kockázataival. Éppen ezért érdemes tervet készíteni, és pontosan meghatározni, mennyi időt tölthetnek a gyerekek a képernyő előtt naponta - és az is fontos, hogy ehhez következetesen tartsuk magunkat.