A masszázs gyógyhatása jól ismert: segít az ízületi és hátfájdalmak enyhítésében, a testtartás és a bőr állapotának javításában, a stressz és a szorongás kezelésében, sőt enyhítheti a puffadást és sok más kellemetlen tünetet is. A Fülöp-szigeteken azonban szokatlan módját választották ennek a népszerű wellness-szolgáltatásnak, masszőrök helyett ugyanis kígyók szorongatják meg a felfrissülni vágyó és kellően bátor jelentkezőket.
Veszélyes a kígyómasszázs?
A szolgáltatás első hallásra egyáltalán nem tűnik veszélytelennek, a masszázsra használt burmai piton a világ egyik legnagyobb kígyófaja, hossza elérheti akár a négy métert is. Mérge ugyan nem halálos, a szorításával viszont a kisebb csontokat is könnyedén összeroppanthatja. Zsákmányát is úgy ejti el, hogy köré tekeredik, majd szó szerint a szuszt is kiszorítja belőle, hogy ezután felfalhassa és megemészthesse.
A kígyómasszázst hirdetők szerint azonban a kezelés semmilyen veszéllyel nem jár, a kígyót ugyanis fél órával előtte megetetik, illetve a száját is leragasztják, hogy ne tudja megharapni a kezelt személyt. Azért néhány biztonsági előírást be kell tartani, hogy a hüllő megőrizze hidegvérét: a kezelés alatt nem szabad hirtelen mozdulatot tenni, kiabálni vagy ráfújni az állatra, ezeket ugyanis könnyen támadásnak veheti, és nagyobbat szoríthat a szükségesnél.
Viszont még a biztonsági előírásokat betartva is nagyon nehéz félelem nélkül megélni azt, ahogy a hatalmas állat körénk tekeredik. Ez a félelem azonban szintén a terápia részét képezi a "kígyómasszőrök" szerint, ilyenkor ugyanis nagy mennyiségű adrenalin szabadul fel a szervezetben, ami jó hatással van például az anyagcsere-folyamatokra.
A kígyómasszázs hatásaival eddig még egyetlen komoly kutatás sem foglalkozott, de hasonló okokból lehet népszerű, mint például a kötélugrás vagy az ejtőernyőzés. A vállalkozó szellemű emberek így szembenézhetnek a félelmeikkel, majd legyőzve azt építhetik az önbizalmukat. A kezelés egyik pártolója, a Kígyókirálynőként is ismert Sarah Zaad azt állítja, hogy a kígyómasszázs 100 százalékos hatékonysággal képes gyógyítani a depressziót és a gyermekkori traumák okozta lelki sérüléseket. A tudomány ezt ugyan nem támasztotta alá, viszont számos állatvédő szervezet már tiltakozott az eljárás miatt, ami szerintük a hüllők kínzásával jár.