A kutatócsoport Osvaldo Almeida professzor vezetésével több mint ötezer 65 és 85 év közötti férfit vizsgált. "A világ népességének elöregedésével a kognitív hanyatlást és demenciát tapasztaló emberek száma 2025-re elérheti az 50 milliót" - számolt be a PLoS One szaklapban közzétett tanulmány szerzője, Almeida professzor. "Ha azonban eredményeink helyesek, a demenciás esetek számának növekedése nem olyan gyors az elmúlt 40 évben, mint ami jelenleg várható lenne." A szakértő szerint a korábbi kutatások már kimutatták, hogy a gondolkodásra ösztönző tevékenységek csökkentik a demencia kockázatát, a számítógép használatának hatásaival kapcsolatban azonban eddig nem állt rendelkezésünkre kielégítő bizonyíték.
A kutatók tehát arra voltak kíváncsiak, hogy a számítógép elterjedése gyakorol-e valamilyen hatást. A vizsgálat pedig jelentős pozitív hatást mutatott. Az eredmények alapján kiderült, hogy a számítógép-használók fiatalabbak voltak, legalább középiskolai végzettséggel rendelkeztek, aktívabb szociális hálózatot tartottak fenn, és kisebb valószínűséggel mutatták a depresszió vagy megromlott fizikai egészségi állapot jeleit.
Az is kiderült, hogy a demencia kockázata 30-40 százalékkal alacsonyabb a számítógépet használó idős emberekben, mint a számítógépet nem használókban. A kutatók azt is kimutatták, hogy ez az eredmény nem tulajdonítható az életkornak, az iskolázottságnak, a társadalmi elszigeteltségnek, a depressziónak, illetve az általános egészségi állapotnak vagy a kognitív hanyatlásnak.
A szakértők tehát a számítógép megismerésére és használatára buzdítják az idős embereket, azzal a feltétellel, hogy nem feledkeznek meg a hosszan tartó mozdulatlanság káros hatásairól, illetve a kiegyensúlyozott és egészséges életmód számtalan előnyéről. A kutatást Ausztrália eddigi legnagyobb szabású hosszmetszeti vizsgálatának keretében végezték, amely 1996 óta több mint 19 ezer férfi részvételével próbálja alaposabban megismerni a férfiak egészségét és öregedését.