Az eredmények alapján ugyanakkor a szomorúság érzékelésére adott azonnali reakciónak evolúciós oka van, és segíti az egyének közötti interakciót. A másfél éves gyerekek is tudják, ha a szüleik nem mondanak igazat. "Kutatásunkból kiderül, hogy a csemetéket nem lehet meggyőzni arról, hogy valami, ami fájdalmas, örömet okoz" - magyarázta a vizsgálatot koordináló Diane Poulin-Dubois professzor, a kanadai Concordia Egyetem munkatársa.
"A felnőttek gyakran próbálják megvédeni a gyerekeket az érzelmi feszültségtől úgy, hogy boldog arcot vágnak egy negatív tapasztalat nyomán. A babák viszont tudják az igazságot : már 18 hónaposan képesek megállapítani, milyen helyzethez milyen érzelmek illenek" - tette hozzá a szakértő.
Az elmélet tesztelésére Poulin-Dubois professzor kollégájával, dr. Sabrina Chiarellával 92, 15 és 18 hónap közötti gyermeket vizsgált meg laboratóriumi körülmények között. Megfigyelték, amint egy színész néhány jeleneten keresztül pantomim segítségével különböző szituációkat mutat be, s érzelmi reakciókkal kíséri azokat.
Az egyik jelenetben például a színész szomorú arcot vágott egy játék kapásakor, míg egy másikban pedig úgy tett, mint aki beüti az ujját, és ennek megfelelően reagált. A 15 hónapos porontyok válasza nem tért el lényegesen, hiszen valamennyi szomorú arckifejezés empátiát keltett bennük. Ez arra enged következtetni, hogy az arckifejezés és az érzelmi válasz összefüggésének felismerése ekkor még nem fejlődött ki.
A 18 hónapos babák viszont felismerték, hogy mikor nem illik az érzelmi reakció az adott helyzethez. Ők több időt töltöttek az arc tanulmányozásával, és hajlamosak voltak a külső szemlélőre nézni, hogy megbízható forrást találjanak.