A FAAH egy bizonyos változata hatására sokkal boldogabbak vagyunk, állítja bolgár és hongkongi kutatók közös kutatócsoportja, míg az anyagi jólét, illetve az egészség kis kihatással van boldogságunk mértékére – mindez megmagyarázhatja azt is, hogy miért a világ legszegényebb nemzetei egyben a legboldogabbak is.
A kutatócsoport azt is megvizsgálta, hogy van-e kapcsolat egy népesség FAAH-gén szintje, illetve azon emberek száma között, akik “nagyon boldognak” tartották magukat egy, az élettel való megelégedettséget vizsgáló kérdőívben. Az eredmények szerint a világ egyik legboldogabb országaként számontartott Svédországban az emberek 26 százaléka a mondhatja magáénak a boldogság génjét – a listában ezek után Anglia következik (23 százalék), Franciaország (21), illetve Németország (20).
Érdekes módon azonban nem minden országban jár kéz a kézben a két vizsgált változó. Oroszországban és Észtországban ugyanis hiába van magas FAAH-szint, ha az ottani lakosok egyáltalán nem tartják magukat olyan boldognak, olvasható mindez a Journal of Happiness Studies szaklapban publikált tanulmányban. Ebből az is kiderül, hogy a klímakülönbség szintén nagy szerepet játszik: a gén jelentősebben fordul elő egyenlítői és trópusi területeken.
A kutatók ugyanakkor sietnek hozzátenni: a boldogságnak nem a genetika az egyetlen határozója, hiszen például a kelet-európai jellegzetes gazdasági és politikai körülmények nagyban befolyásolják a helyi lakosok kedvét és boldogságát.
Forrás: Daily Mail