Nehéz pontosan meghatározni, mi is számít unalmasnak, hiszen sokan sokfélék vagyunk, így az ízlésünk alapján eltérő dolgok kelthetik fel az érdeklődésünket. Sokan élénk figyelemmel követnék például egy ornitológus előadását a különböző madárfajokról, míg mások bóbiskolnának alatta, de ugyancsak unalmasnak találhatják sokan az olyan, egyébként népszerű hobbikat, mint például a horgászat vagy a sakk. A Science Alert oldalán is ismertetett, friss kutatásban megpróbálták mégis összegyűjteni azokat a dolgokat, amelyeket átlagosan a legtöbb ember érdektelennek tart. Kitértek azokra a tulajdonságokra is, amelyek alapján unalmasnak találhatunk egy embert.
Könyvelés és takarítás a legunalmasabb munkakörök között
A kutatók öt különböző tanulmányban több mint 500 embert kértek meg, hogy rangsorolják a sztereotipikusan legunalmasabb emberi jellemvonásokat, hobbikat és munkákat. Az Essexi Egyetem pszichológiai kutatója, Wijnand Van Tilburg arra kérte a résztvevőket, hogy írjanak egy listát az unalmas tulajdonságokról, majd rendezzék sorrendbe azokat.
Az önkéntesek az adatelemzést, a könyvelést, az adózást/biztosítást, a takarítást és a banki munkát sorolták az öt legunalmasabb munkakörök közé. A hobbik közül a legunalmasabbnak az alvást, a vallási eseményeken történő részvételt, a tévézést, az állatok megfigyelését, illetve a matematikai feladatok megoldását tartották a résztvevők. Az emberi tulajdonságok közül pedig az érdektelenséget, a humorérzék hiányát és az állandó panaszkodást emelték ki a résztvevők, illetve azt, hogyha valakinek semmilyen témáról nincs saját véleménye.
Nem meglepő módon minél több halmozódik ezekből a szürke tulajdonságokból, összességében annál érdektelenebbnek tartjuk az embert. Ennek pedig komoly társadalmi következményei is lehetnek, hiszen az unalmasnak vélt emberek szociális élete is egysíkúbb, kevesebbet tartózkodnak társaságban és a baráti körük is szűkebb.
Az egyetem kutatói kiemelték azt is: egy viszonylag kislétszámú tanulmányt végeztek el, a résztvevők többsége pedig az Egyesült Államokban élt, így az eredmények nem feltétlenül reprezentatívak. A világ más pontjain valószínűleg más munkaköröket vagy emberi tulajdonságokat tartanának unalmasnak.