A gyász természetes reakció egy szerettünk elvesztésére, és önmagában is embert próbáló időszak, de a mostani vírushelyzetben minden eddiginél nehezebb lehet. Bármi legyen is szerettünk elvesztésének oka - koronavírus vagy más betegség -, már az megviselhet minket lelkileg, hogy talán nem tudunk tőle elbúcsúzni. Úgy, ahogyan mi szeretnénk, és úgy, ahogyan ő megérdemelné.
"Nagy a családunk, és amikor a nagyi márciusban elhunyt, mindannyian szerettünk volna ott lenni vele. De nem mehettünk be a kórházba, nem búcsúzhattunk el tőle. Számomra az a legnehezebb az egészben, hogy még egyszer, utoljára nem találkozhatott velünk, pedig nagyon megérdemelte volna" - mondta egy Emma nevű nő a metro.co.uk -nak.
Sokakat a búcsún, illetve annak hiányán kívül az is megvisel, hogy a haláleset után nem virraszthat együtt az egész család - mert különböző háztartásokban élnek -, illetve, hogy a temetésen sem lehet ott mindenki. Ettől feldúltnak, dühösnek érezhetik magukat.
Mi segíthet?
Próbáljuk tudatosítani magunkban, hogy ez a helyzet nem a mi hibánk, nem mi irányítjuk a körülményeket, illetve, hogy teljesen normális, ha ezekre a megváltozott körülményekre szélsőséges érzelmekkel reagálunk - írja a mariecurie.org .
Ha nem lehetünk együtt a szeretteinkkel, a temetés előtt vagy után sem, próbáljunk más alternatívákat keresni, hogy beszélgethessünk és támogassuk egymást. Hívjuk fel őket telefonon, vagy teremtsünk lehetőséget videóhívásokkal arra, hogy ne csak halljuk, hanem lássuk is egymást. A kisírt szemek ilyenkor mindenkinél természetesek, sőt, kimondottan fontos, hogy ne tartsuk vissza a könnyeinket. A sírás ugyanis jó hatással lehet egészségünkre és lelkiállapotunkra: ezáltal csökkenthetjük a stresszt, és könnyebb lesz megnyugodni.
Emlékezés és odafigyelés
Az emlékezés is segíthet könnyebben megbirkózni a gyásszal . Van, aki gyertyát gyújt, más régi fotókat nézeget. Megint más fát ültet a kertjében a megboldogult emlékére, vagy búcsúlevelet ír neki, amit aztán szélnek ereszt egy léggömbben. Bár az evés és alvás mellékessé válhat a veszteség utáni fájdalom miatt, a szakértők azt javasolják, hogy próbáljunk a saját szükségleteinkre is odafigyelni. Hiszen az egészséges étkezés megtartása és az éjszakánkénti 7-8 óra alvás elegendő energiát adhat, hogy kicsit könnyebb legyen végigcsinálni az előttünk álló időszakot.
Ha esetleg úgy érezzük, nem akarunk a saját gyászunkról beszélni, mert most mindenkinek megvan a maga problémája, és a mi érzéseink nem lényegesek, ne feledjük: az érzéseink nagyon is jogosak és fontosak. Nyíljunk meg rokonaink, barátaink előtt, és beszélgessünk őszintén - legalább telefonon, vagy egy videóhívásban. Utána egész biztosan könnyebb lesz!
Gyógyító tevepisi, csodamatrac és orrfertőtlenítő kokain - a koronavírus elleni legnevetségesebb csodaszerekről az nlc.hu írt összefoglaló cikket, ide kattintva elolvashatja.