A vizsgálatok során a svájci tudósok MRI segítségével 30 önkéntes résztvevő agyi tevékenységét kísérték figyelemmel, miközben egy olyan számítógépes játékkal játszottak, melyben pénzt kellett szétosztaniuk saját maguk és ismeretlen emberek között.
Azoknál a résztvevőknél, akik nagylelkű döntést hoztak a játékban, és a többieknek is annyi pénzt adtak, mint saját maguknak, a kutatók megállapították, hogy nagyobb kiterjedésű temporoparietális átmenettel rendelkeztek, mint azok, akik a játékban a többieknek kevesebb pénzt osztottak, mint maguknak.
Az agyi MRI felvételekből az is kiderült, hogy az agy jobb oldalán elhelyezkedő temporoparietális átmenetben jelentős mértékben megnőtt az aktivitás, amikor a résztvevők éppen döntést hoztak, hogy kinek mennyi pénzt osztanak, nyilatkozta Ernst Fehr professzor, a Zürichi Egyetem emberi viselkedéskutatója.
"Nagyon meglepő volt látni, milyen erős az összefüggés az önzetlen viselkedés és az agyszerkezet között" - mondta Dr. Yosuke Morishima, a tanulmány társszerzője. "Azonban fontos megjegyezni, hogy a kísérletben szereplő számítógépes játék nem hasonlítható össze a valós életben előforduló szituációkkal. A való világban hozott döntések ennél sokkal összetettebbek." A svájci kutatás részletei a című tudományos szakfolyóirat legutóbbi számában jelentek meg.