Négy olyan hormont különböztetünk meg, amely a boldogságérzetünkért felelős: a szerotonint, az oxitocint, a dopamint és az endorfinokat. Ezek termelődését számos tevékenységgel serkenthetjük. Az alábbiakban a Mélylevegő Projekt gyűjtése alapján bemutatjuk, hogyan javíthatjuk hangulatunkat egyszerű, a boldogsághormonok termelődését serkentő lépésekkel.
Nosztalgiázzunk, dögönyözzünk háziállatot
A szerotonin a nyugalom, a biztonság, az öröm és a magabiztosság érzéséért felelős hormon. Alacsony szintje „megrögzött, kényszeres gondolatokhoz és tettekhez, illetve agresszív viselkedéshez és impulzivitáshoz vezethet”. Szintjének megemeléséhez ajánlott sok időt tölteni a napfényben, az UV-sugarak hatására termelődő D-vitamin ugyanis serkenti a szerotonin termelődését. Ez azonban az őszi-téli hónapokban kevésbé járható út, így érdemes az alábbiakat is kipróbálni:
- Fogyasszunk tápanyagokban gazdag ételeket
- Igyunk eleget
- Nosztalgiázzunk gyakran, idézzük fel pozitív emlékeinket
- Mondjunk magunknak mindennap megerősítéseket
- Gyakoroljuk a hálaadást
A pozitív szociális interakciókra és kapcsolatokra a testünk a „szeretethormonként” is gyakran emlegetett oxitocin termelésével válaszol. Oxitocinszintünk növelésére tehát jó megoldás, ha találkozunk barátainkkal, gyakran megsimogatjuk házi kedvencünket, illetve megérintünk egy általunk szeretett személyt. De jó szolgálatot tehet a jógázás, a masszázs, illetve az apró sikerek megünneplése is. Fontos a megfelelő stresszkezelés is, ugyanis a feszültség gátolja az oxitocintermelődést.
Ezért extrán megéri gyakrabban mozogni
A motiváció kulcsát a jutalom- és élvezethormonnak is nevezett dopamin jelenti. Termelődését elősegíti, ha előre megtervezzük a napjainkat, listát vezetünk teendőinkről, megjutalmazzuk magunkat céljaink elérése után, vagy meditálunk. Hasonló hatást érhetünk el továbbá, ha több testmozgást végzünk – például liftezés helyett lépcsőzünk, autózás helyett pedig sétálunk –, illetve ha fehérjében gazdag ételeket fogyasztunk.
Az endorfinokat „a test természetes fájdalomcsillapítóinak” is szokták nevezni, hiszen a szervezet egyebek mellett fájdalommal járó sérülések esetén is a hormon termelésébe kezd. Szerencsére azonban a baleseteknél kellemesebb módok is vannak arra, hogy megemeljük az endorfinszintünket – és érdemes is erre gondot fordítani, e hormonok hiánya ugyanis hangulatingadozáshoz és erősen ellentmondó érzésekhez vezethet.
- Végezzünk magasabb intenzitású edzést!
- Hallgassunk olyan zenét, amelytől jobb kedvre derülünk! (Még jobb, ha táncra is perdülünk.)
- Nevessünk! (Ez egyébként az endorfin mellett a szerotonin és a dopamin termelődését is elősegíti.)
- Párologtassunk vanília- vagy levendulaolajat, vagy gyújtsunk illatgyertyát.
Egyes boldogsághormonok termelődését a fenti tevékenységeken kívül az önkéntes munka is elősegítheti. Korábbi cikkünkben viszont a jótékonykodás további pozitív egészségügyi hatásairól is írtunk.
Lehetnek rossz napjaink
A hasznos tippek mellett a Mélylevegő Projekt megjegyezte, hogy természetesen nem kell mindennap kicsattannunk a boldogságtól. Az is teljesen normális és helyénvaló, ha vannak rosszabb napjaink és negatív érzelmeink is. Lelki és mentális egészségünk érdekében ezeket ugyanúgy fontos megéli és megfelelően feldolgozni, mint a boldog pillanatainkat.
Az is tény azonban, hogy a tartós szomorúság és a folyamatos negatív gondolatok elhúzódó gyászra vagy depresszióra is figyelmeztethetnek. Ebben az esetben a fenti tanácsok nem helyettesítik a kezelést. Gyanú esetén mielőbb keressünk fel egy szakértőt és kérjünk segítséget!