A rendszeresen alkoholt fogyasztók fogékonyabbak az internet- és játékfüggőségre – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amelynek tagjait magyar, brit, amerikai és gibraltári egyetemek szakemberei alkották. Az eddigi tudományos publikációk elsősorban a génvariánsok és egy bizonyos típusú addikció összefüggéseire fókuszáltak. A mostani kutatásban viszont a szerhasználathoz köthető és másfajta függőségek széles spektrumát, és ezek lehetséges kapcsolatát vizsgálták 32 génvariánssal. Az eredményekről – amelyeket a Journal of Personalized Medicine nevű szaklapban publikáltak – a Semmelweis Egyetem oldalán számoltak be.
A génasszociációs elemzés Az addikció pszichológiai és genetikai tényezői (PGA) című, többéves kutatási projekt részét képezte. A tanulmánysorozatban 3003 fiatal felnőtt potenciálisan addiktív viselkedési mintáit elemezték, többféle függőséget vizsgálva. A kutatók magyar középiskolákban, kollégiumokban és egyetemeken gyűjtöttek adatokat. A résztvevők átlagéletkora 21 év volt. DNS-mintát vettek tőlük, és egy kérdőívet töltettek ki velük.
A kutatók az alkoholfogyasztási és dohányzási szokásaikról kérdezték a fiatalokat, illetve arról is, hogy milyen rendszeresen használnak kannabiszt vagy másfajta drogokat. Továbbá arra is kíváncsiak voltak, hogy az alanyok milyen gyakran vesznek részt hét potenciálisan addiktív tevékenységben (internethasználat, videójátékozás, közösségimédia-használat, fogadások, testedzés, hajtépés és evés).
Örökölhetjük a függőséget?
„Az már korábban bebizonyosodott, hogy a genetika szerepe jelentős a különböző függőségek kialakulásában. Az örökletesség az addikció esetében 50-70 százalékra tehető, a többi a környezeti hatásokon múlik. Jelen tudásunk szerint ez több száz génváltozat együttes konstellációját jelenti, azonban a legtöbb specifikus genetikai variáns és azok neurobiológiai szerepe még nem, vagy alig ismert” – ismertette Dr. Barta Csaba, a Semmelweis Egyetem Molekuláris Biológiai Tanszékének egyetemi docense.
A friss elemzésben a nemzetközi kutatócsoport 29 összefüggést talált, amelyek közül 9 maradt szignifikáns a statisztikai korrekció után is. Az eredmények alapján elmondható, hogy egyes gének és variánsaik fogékonnyá tehetnek minket bizonyos szerek használatára és más, potenciálisan addiktív viselkedésre is. Az ezen génváltozatokkal rendelkező emberek tehát több típusú függőségre is hajlamosak lehetnek.
A FOXN3 gén és annak úgynevezett rs759364 A allélje (variánsa) például a kutatók szerint rendszeresebb alkoholfogyasztással párosult, továbbá a internethasználattal és az online játékokkal kapcsolatos problémák is magasabb arányban fordultak elő az ezen génvariánst hordozóknál. A másik, G allél ezzel szemben inkább testmozgás-függőségre hajlamosított. A kutatócsoport emellett jelentős összefüggéseket talált a DRD2/ANKK1 gén és az úgynevezett rs1800497 A allélja és a kannabiszhasználat között. A GDNF gén rs1549250 és rs2973033 variánsai, valamint a CNR1 gén rs806380 variánsa pedig összefüggéseket mutatott az „egyéb kábítószerek” (nem kannabisz) kipróbálásával.
Egyre jobban megértjük az addikciókat
Az eredmények Dr. Demetrovics Zsolt, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora és a Gibraltári Egyetem egyik intézetének elnöke szerint jelentősen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egyre többet tudjunk meg az addikció tudományos hátteréről, ami igen fontos, a probléma ugyanis világszerte milliókat érint.
„A PGA-kutatás újdonsága, hogy a szerhasználat és a nem szerhez köthető, egyéb addikciók közötti kapcsolatot próbálja feltárni részleteiben, amely közelebb hozhat minket a különböző függőségek közötti átfedések megértéséhez. Például a problémás alkoholfogyasztásra való hajlam magasabb kockázatot jelenthet a szerencsejáték-, videójáték-, vagy éppen a munkafüggőség kialakulásában. Ezek fontos szempontok lehetnek a betegek kezelési terveinek kialakításakor is” – magyarázta a szakember.
Nyugtatózó nők, szerencsejátékozó férfiak
A PGA projekt szakemberei a nemek között is érdekes különbségekre bukkantak. Például az egyéb drogok (nem kannabisz) kipróbálása vagy használata jóval gyakrabban fordul elő a férfiak körében, a nyugtatók szedésére viszont inkább a nők hajlamosak. A potenciálisan addiktív viselkedési formák közül a férfiakat a szerencsejáték érinti nagyobb arányban, míg az evészavarok és a túlzott közösségimédia-használat terén a nők felülreprezentáltak voltak a férfiakkal szemben.
A kutatócsoport a projekt folytatásaként azt tervezi, hogy a genetikai variánsok és a függőségek egyedi formáinak – például az alkoholfogyasztási és dohányzási szokásoknak – egyénre jellemző mintázata közötti mélyebb összefüggéseket feltárják.