Az elmúlt években több tanulmány is foglalkozott a magány következményeivel: a rendkívül fájdalmas érzést olyan egészségügyi problémák kialakulásával hozták kapcsolatba, mint a szívbetegségek, a rák és az elhízás. Egyes vélemények szerint a magány legalább annyira káros a szervezet számára, mint ha elszívnánk naponta 15 szál cigarettát . Mindeközben az Egyesült Királyságban - és számos helyen a világban - egyre növekvő problémát jelent manapság az emberek elszigetelődése egymástól, amelyet csak csendes járványként szokás emlegetni.
Kellemetlen élmények labdázás közben
A University College London kutatásában összesen 84 nő vett részt. Mindegyikük úgy tudta, hogy a vizuális képességeiket fogják vizsgálni, miközben két másik résztvevővel játszanak egy számítógépes labdajátékot. Annak passzolhattak, akinek csak akartak, és a társak is hasonló szabadságot élveztek. Az első kör után egy 30 pontot tartalmazó kérdőív következett, amely egyebek között kitért például arra is, hogy a résztvevők mennyire érezték magukat a csapathoz tartozónak, hogyan alakult az önbecsülésük, valamint hogy mennyire érezték magukat hasznosnak és a játék irányítása szempontjából meghatározónak.
A tesztalanyok ugyanakkor nem tudták, hogy a másik két játékost valójában a számítógép irányítja, így váratlan meglepetésként érte őket, hogy a második kör során egy idő után már egyáltalán nem kaptak passzt a többiektől, teljesen kizárták őket a labdázásból. A játékot követően bekötötték a szemüket, majd vagy lassú vagy gyors mozdulatokkal megsimogatták az alkarjukat egy puha sörtéjű ecset segítségével. Mindezek után pedig ismét kitöltették velük ugyanazt a kérdőívet.
Nincs szükség szavakra
Az így kapott eredmények szerint azok a nők, akiket lassú, óvatos mozdulatokkal simogattak meg, kevésbé érezték magukat szociálisan kirekesztettnek, mert játszótársaik elutasították őket. Ugyanakkor egyik típusú érintés sem volt képes teljesen megszüntetni a kiközösítettségből fakadó negatív hatásokat, valamint a résztvevők általános hangulata sem változott meg.
"Közismert, hogy az emlősöknek szüksége van érzelmi és testi közelségre . Ennek tükrében tehát nem nagy meglepetés, hogy a szociális támogatás képes csökkenteni a kirekesztettség okozta fájdalmat. Jóval érdekesebb azonban, hogy ezt a fajta támogatást már önmagában egy egyszerű érintés is képes biztosítani. Nincs szükség sem szavakra, sem vizuális ingerekre - legalábbis rövid távon" - mondta el dr. Katerina Fotopoulou, a Scientific Reportsban publikált tanulmány egyik szerzője.
Forrás: Daily Mail