Egy friss kutatás azonban, melyben a nyaralás és a meditáció közötti hasonlóságokat vizsgálták, arra enged következtetni, hogy mindkettőnek ugyanolyan, hosszan tartó pszichológiai hatásai vannak – és a legjobb eredményeket az hozza, ha a kettőt egyszerre csinálják.
A kutatáshoz 94 egészséges, 30 és 60 év közötti embert küldtek el egy hatnapos pihentető nyaralásra Kaliforniába. A pihenés alatt arra keresték a választ, miképpen hat a vakáció és a meditáció az ember általános egészségére, illetve a természetes öregedéshez kapcsolódó biomarkerekre.
A résztvevők közül 64 nem volt gyakorlott meditáló. Őket véletlenszerűen osztották be a csak pihenő, és a meditációt kipróbáló csoportokba. A maradék 30 profi végigmeditálta a hat napot.
A kutatók a nyaralás megkezdése előtt és után is vérmintát vettek a résztvevőktől, majd egy illetve 10 hónappal később is. Ezek után megvizsgáltak mintegy 20.000 gént, hogy a nyaralás és a vakáció okozta hatásokról többet megtudjanak.
Kiderült, hogy mindhárom csoportnak jelentősen javult a stressz-szintje és jobban működött az immunrendszere. A kutatók végül arra a megállapításra jutottak, hogy a meditációnak és a pihentető nyaralásnak nem pusztán pszichológiai hatásai vannak, hanem olyanok is, amik valós fizikai javulásokat eredményeznek.
Ennek egyik oka lehet a kromoszómáink telomereknek nevezett része, amiknek szerepük van az öregedés folyamataiban. Még 2014-ben egy kutatás bebizonyította, hogy a rendszeres meditáció jó hatással van ezekre a telomerekre, amiknek nem megfelelő működése a rák kialakulásában is szerepet játszhat.
Ez természetesen csak egy apró kutatás volt, amit nagyobb csoporttal is meg kell ismételni, mindenesetre úgy tűnik, választ adott arra, miért is töltődünk fel nyaraláskor.
Forrás: sciencealert.com