A kutatási eredmények szerint azokból a mondatokból lesznek a legjobb idézetek, amelyek hagyományos mondatszerkezet mellett valamilyen különleges szót vagy frázist tartalmaznak és bármilyen szituációban használhatók. Az utóbbi jellemző segíthet megmagyarázni miért lett örök klasszikus a "Nem ezek a droidok, amiket keresnek" (a Csillagok háborújából) vagy a "Nagyobb hajóra lesz szükség" (a Cápa című filmből), esetleg a "Mehetünk vissza a balettbe ugrálni" (a Macskafogóból ). Ezeket ugyanis bárhol, bármilyen hétköznapi helyzetben el lehet sütni.
Bár az elemzést filmes idézetek felhasználásával végezték, a kutatók szerint a vizsgálati eredményeket marketing és politikai célokra is fel lehet használni.
"A filmes idézetek lehetővé teszik, hogy a nyelvet más faktorok bevonása nélkül tanulmányozzuk. A filmek végtelen tárházát nyújtják a nyelvtani szerkezeteknek, amelyek közül néhány valóban feledhetetlenné vált az évek során, de senki nem tudta, miért" - nyilatkozta Cristian Danescu-Niculescu-Mizol, vezető kutató. Ő és kollégái, Lillian Lee, a számítógépes feldolgozás és a természetes emberi nyelvek szakértője és Justin Cheng összesen 1000 film forgatókönyvét és az ezekhez tartozó emlékezetes idézeteket gyűjtötték össze.
Az idézeteket összepárosították egy másik, hasonló hosszúságú, ugyanabban a jelenetben elhangzó és ugyanahhoz a szereplőhöz tartozó idézettel, hogy kiszűrjenek minden, a nyelven kívüli tényezőt. Obi-Wan Kenobi szájából például elhangzott a "Nincs rá semmi szükség, hogy megnézzék az irataikat" mondat is, de ez nem vált világhírűvé.
A tudósok ezek után megkértek néhány embert, akik korábban nem látták a filmeket, hogy válasszák ki az emlékezetesebb idézeteket az idézetpárokból. A résztvevők leggyakrabban a kevésbé általános nyelvezetű és könnyen megjegyezhető idézeteket választották. Egy mondat akkor válhat kevésbé általánossá, ha harmadik személyű névmásokat, határozott névelőket és múlt idejű igéket tartalmaz. A tudósok egy számítógépes programot alkottak, ami a fenti nyelvi paraméterek alapján átlagosan 64 százalékos pontossággal képest volt felismerni a híresebb idézeteket.
Az analízis során más ismertetőjegyeket is sikerült feltárni: az emlékezetes idézetekben mindig több, a szájüreg első részében képzett hangot, valamint magasabb szótagszámú szót és kevesebb mellérendelő kötőszót találunk. A további vizsgálatokból kiderült, hogy ezek az ismertetőjegyek a legnépszerűbb reklámszlogenekre is vonatkoztathatók.
Bár az emlékezetes szövegeket író számítógép egyelőre csak a jövő zenéje, Jon Kleinberg, Tisch Művészeti Intézet komputertudományi professzora szerint elképzelhető, hogy hamarosan piacra dobhatják az írók munkáját segítő és ellenőrző programot, ami felismeri azokat a mondatszerkezeteket, amelyek emlékezetesek lehetnek.
A kutatásról részletesen a Számítógépes Nyelvészek Társaságának július 8. és 14. között Dél-Koreában megrendezésre kerülő 50. Éves Találkozóján számolnak be majd a tudósok.